بقعه متبرکه امامزاده حبیب‌الله در دشتی گرم و خشک در ۱۲ کیلومتری غرب شهر دهدشت قرار دارد.
شنبه 30 شهریور 1398    
بقعه متبرکه امامزاده حبیب‌الله در ضلع شرقی روستای چنگلوا (سنقر‌آباد) از توابع دهستان دهدشت غربی، بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه، بر روی تپه‌ای برجسته در وسط گورستان تاریخی اسلامی، در دشتی گرم و خشک در ۱۲ کیلومتری غرب شهر دهدشت قرار دارد. کوه «بن گرد» در ۷ کیلومتری جنوب غربی و کوه بوا در دو کیلومتری شرق آبادی واقع شده است.

توضیحاتی در مورد بنای بقعه

بنای امامزاده دارای یک واحد اتاق ۵*۵ متر مربع که بر فراز آن گنبدی مخروطی با پایه هشت ضلعی قرار گرفته است. در حد فاصل هر دو ضلع ساقی گنبد، دریچه‌های کوچکی جهت روشنایی فضای داخلی بقعه تعبیه شده است.

در وسط گنبد خانه مرقد مطهر امامزاده در ابعاد ۱۲۰*۱۸۰*۶۰ سانتی‌متر قرار گرفته شده است. مصالح بنای ساختمان از لاشه سنگ و گچ تافته محلی استفاده شده و نمای بیرونی و داخلی با ملات گچ اندود شده است.

آگاهان محلی نقل کرده‌اند: در اواخر دوره قاجاریه بنای امامزاده توسط مشایخ روستا براساس و اسلوب قدیمی آن بازسازی و باز پیرایی شده، اما قسمتی از گنبد به علت ریزش مجدد، تجدیدبنا شده است. در وضعیت کلی قبرستان قدیمی پیرامون و حیاط امامزاده را محاط کرده که با استناد به سنگ نبشته‌ها و لاشه کوزه‌های موجود، قدمت این مکان به دوره قبل از صفویه بر می‌گردند.

شجره‌نامه امامزاده

در رابطه با شجره‌نامه امامزاده حبیب‌الله بنا بر اعتقادات محلی و اقوال ساکنان منطقه و اسناد موجود منتسب به احفاد حضرت امام حسن مجتبی(ع) است. این زیارتگاه مورد احترام عام و خاص مردم روستاست که عموماً مشایخ امامزاده محمود هستند، گاه جهت رفع اختلاف و تعارضات اجتماعی در محضر امامزاده سوگند یاد می‌کنند و به اختلاف فی ما بین پایان می‌دهند، هنوز ابزار و آلات عشایری از قبیل خیش زراعتی و هیزم برخی از مردم روستاها در محوطه این زیارتگاه به امانت گذاشته می‌شود و در ایام ضرورت مورد استفاده آن‌ها قرار می‌گیرد.

 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
mehrab motavally