صادق فرجی: ایجاد امنیت امامزاده، ایجاد فضاهای گردشگری، توسعه زائرسراها و امکانات خدماتی از جمله نیازمندی های این امامزاده عظیم الشأن می باشد.
شنبه 22 دی 1397    
بقعه مذهبی امامزاده سید محمد ابوچماقین(ع) معروف به پیرکتک در فاصله 25 کیلومتری شهر ارکواز ملکشاهی به عنوان یکی از مراکز حضور زائران و گردشگران استان ایلام نیازمند امکانات بیشتر رفاهی و خدماتی است. مقبره سید محمد(ع) معروف به «ابوچماقین» یا «پیر کتک» از نوادگان امام موسی کاظم(ع) در انتهای یک دره پر آب و با صفا در بخش مرکزی شهرستان ملکشاهی از دیرباز مقصد گردشگران و پذیرای زائران بوده است.
نزدیکی به مرکز شهرستان و استان باعث شده این منطقه همه وقت به ویژه در ایام تابستان و بهار پذیرایی خیل عظیمی از گردشگران و زائران از سراسر استان باشد.
به گفته اهالی منطقه در گذشته مقبره امامزاده سید‌ محمد‌ ابوچماقین(ع) به‌ صورت تخته سنگی مستطیلی شکل و دیواره‌ ای سنگ‌ چین بود که ساختمان جدید آن در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان اوقاف با حمایت و کمک‌های مالی مردمی به مساحت ۵۰ متر مربع با سقف گنبدی ساخته شد.
در گذشته با مشارکت مردم یک سری امکانات از جمله زائر سرا ، احداث راه دسترسی آسفالته ، منبع آب شرب و احداث چندین چشمه سرویس بهداشتی در جوار بارگاه پیر کتک احداث شده که دیگر جوابگوی برای تعداد پر شمار زائران و گردشگران نیست.
یکی از زائران امامزاده ضمن تمجید از زیبایی های طبیعی منطقه می گوید : با کمی همت می توان محوطه ای امامزاده را ساماندهی و ایمن سازی نمود چرا که دارای چندین نقطه پرتگاهی خطرناک است .
وی افزود: با توجه به اینکه خیلی از مردم شبها را در این مکان سپری می کنند لازم است تعداد زائر سرا بیشتر شده و از امکانات گرمایش و سرمایشی مناسب برخوردار شوند.
دیگر زائر و گردشگر این امامزاده نیز از نبود سکو های استراحت گلایه مند بود و گفت : نبود جای مناسب برای استراحت مردم را به محوطه های اطراف کشانده که باعث آسیب به جنگل و طبیعت بکر منطقه می شود.
زائر دیگری نیز نبود پایگاه نیروی انتظامی در محل امامزاده را ضروری دانست و بیان کرد: بدون وجود نیروهای انتظامی این مکان نمی تواند از امنیت مطلوبی برخوردار باشد.
رئیس هیئت امنا امامزاده ابوچماقین گفت : ارادت مردم به این سید بزرگوار و طبیعت زیبای منطقه باعث شده همه وقت شاهد حضور زائران و گردشگران از اقصا نقاط استان در محل این امام زاده باشیم.
صادق فرجی با بیان اینکه امکانات اولیه این امامزاده جوابگو زائران و گردشگران نیست اظهار داشت : نیازهای اصلی از جمله امنیت منطقه ، ایجاد فضاهای گردشگری ، توسعه زائرسراها و امکانات خدماتی از طریق مراجع ذیربط در دست اقدام و پیگیری است.
مدیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ملکشاهی گفت: میانگین سالانه بیش از 100 هزار نفر از این مکان مذهبی و منطقه گردشگری دیدن می کنند.
طالب خزان اظهار داشت : نزدیکی به مرکز شهرستان و استان و قرار گرفتن در مسیر جاده ملکشاهی – مهران از جمله مزیت های است که باعث حضور گسترده زائران و گردشگران از این منطقه شده است.
وی با اشاره به خدماتی که قبلا از طرف میراث فرهنگی صورت گرفته یادآور شد : در صورت تامین اعتبارات برنامه های برای توسعه گردشگری منطقه تدوین شده که در سالهای اینده اجرایی خواهد شد.
مقبره این امامزاده در ۳۰ کیلومتری شهر ارکوازملکشاهی و در دره حاصلخیز و پرآب قرار دارد که زیارتگاه مردم شهرستان ملکشاهی است.
وجود چشمهٔ آب شیرین و رودخانه‌ای بسیار زیبا در قسمت شمالی آرامگاه بر زیبایی این مکان افزوده است .
اعتقاد مردم به ایشان باعث شده که بقعه متبرکه امامزاده سید محمد ابو‌چماقین(ع) در ایام مختلف سال پذیرای زائرین، مسافران و گردشگران از نقاط مختلف استان حتی کشور باشد؛
شهرستان 25 هزار نفری ملکشاهی در فاصله 35 کیلومتری جنوب ایلام دارای مناطق گردشگری ، مذهبی و تاریخی متعددی مانند امامزاده سید محمد عابد و سید محمد ابوچماقین ، سد چمگردلان ، رودخانه های گل گل و میانتنگ ، سنگ نبشته گل گل ، کوشک قینفر ، غار اقا میر ،جنگلستان بیوره ، ویژدرون و دره باجک است.
 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
mehrab motavally