نوسازی ، بهسازی و ترمیم ساختمان امامزاده ها و بقاع متبرکه با همکاری اعضای هیات امنای این اماکن مقدس انجام می شود گامی در جهت تبدیل اماکن متبرکه به قطب های فرهنگی است.
شنبه 19 آبان 1397    
حجت الاسلام مهدی فاتحی در دیدار کارکنان اداره اوقاف و اصحاب وقف با امام جمعه خلخال افزود: با هدف حرکت در مسیر خواسته مقام معظم رهبری در تبدیل بقاع متبرکه و امامزاده ها به قطب های فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه خلخال نیز اقدام به برگزاری آیین های فرهنگی مختلف در امامزاده های این شهرستان می کند.
وی گفت: اداره اوقاف خلخال با اجرای برنامه های فرهنگی یاس نبوی ، ضیافت الهی ، آرامش بهاری ، ولایت علوی ، اکمال دین نبوی ، بصیرت عاشورایی و فراهم کردن زمینه حفظ قرآن برای جمع زیادی از علاقه مندان به یادگیری رشته های قرآنی همواره موفق به کسب رتبه های برتر استان شده است.
وی با بیان اینکه نوسازی ، بهسازی و ترمیم ساختمان امامزاده ها و بقاع متبرکه با همکاری اعضای هیات امنای این اماکن مقدس در دستور کار اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قرار دارد، اظهار داشت: خلخال دارای 89 امامزاده و بقعه متبرکه است که در مناطق مختلف این شهرستان به صورت پراکنده واقع هستند.
او افزود: از این تعداد تنها ساختمان 17 امامزاده برای انجام فعالیت های مذهبی و فرهنگی مناسب بوده و در ایام سال در امور مختلف فعالیت دارند ، در عین حال در سایر امامزاده ها نیز بصورت فصلی و مقطعی آیین مذهبی در مناسبت های ملی و مذهبی و ایام ولادت و شهادت برگزار می شود.
وی گفت: اجرای پروژه های بازسازی و مرمت بقاع متبرکه اولویت بندی شده و هم اکنون عملیات اجرایی 2 پروژه بزرگ احداث مجتمع زیارتی و فرهنگی امامزاده سید دانیال (ع) روستای زاویه سادات و بقعه سید احمد معراجی روستای سفیداب این شهرستان در حال احداث است.
وی به افزایش مشارکت های مردمی و ترویج فرهنگ وقف در این منطقه در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: 95 مورد موقوفه در این شهرستان به ثبت رسیده که درآمد حاصله این موقوفات برابر با 47 نوع نیت واقفین صرف امورات خیریه مختلف از جمله احسان و نذری و عزاداری امام حسین (ع) ، کمک به دانش آموزان بی بضاعت و تامین بخشی از هزینه حوزه علمیه و مساجد و بقاع متبرکه می شود.
حجت الاسلام کریم اسدی ، امام جمعه خلخال نیز در این نشست گفت: اسلام دین هدایت انسان به راه راست و دین رهایی بشر از تعلقات دنیوی و گمراهی در هر برهه زمان است.
وی احیای سنت حسنه الهی وقف در جامعه را از جمله راهکارهای ریشه کنی فقر ازجامعه و توزیع عادلانه ثروت در بین اغنیا ، فقرا و نیازمندان و نیز انجام کارهای خیرخواهانه اعلام کرد.
50 درصد از مجموع امام زاده های استان اردبیل در شهرستان خلخال واقع شده است.
 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
mehrab motavally