عباس فرازی: این بانوی مجاهد انقلابی و مهاجر در راه ترویج فرهنگ اهل بیت (ع) در زمان امام رضا(ع) امام جواد (ع) و موسی بن جعقر (ع) نقش مهمی ایفا کرده است.
شنبه 21 مهر 1397    
حجت الاسلام عباس فرازی نیا در همایش استانی "منشور عزت" که به مناسبت سالروز ورود اسرای کربلا به شام برگزار شد؛ بیان کرد: امروز شیعیان در عالم اسلام، با دو شاخصه مهم عزاداری برای اهل بیت (ع) و زیارت ائمه اطهار و امام زادگان شناخته می شوند.
وی با بیان اینکه زیارت امامزادگان به دلیل اینکه از نسل پیامبر (ص) و عالم دین و مروج احکام بودند برای ما موضوعیت دارد؛ افزود: از طرفی بیشتر امامزادگان مجاهد، مهاجر بودند و برای جهاد فرهنگی و نظامی علیه بنی عباس و بنی امیه به سرزمین ما آمدند و شهید شدند.
وی با اشاره به بقعه متبرکه بی بی حسنیه(س) در تربت حیدریه؛ این امامزاده را یکی از قطب های فرهنگی عنوان کرد و گفت: این بانوی مجاهد انقلابی و مهاجر در راه ترویج فرهنگ اهل بیت (ع) در زمان امام رضا(ع) امام جواد (ع) و موسی بن جعقر (ع) نقش مهمی ایفا کرده است.
این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: امام حسین (ع) در وصیت نامه و خطابه های خود این قیام و نهضت را برای اصلاح دین جدشان و برای امر به معروف و نهی از منکر اعلام کردند.
وی با بیان اینکه نهضت امام حسین (ع) دارای دو مرحله قیام و شهادت و قیام و اسارت است؛ افزود: حضرت و نایبان ایشان حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) از سه عنصر مهم منطق و استدلال، جهاد و ایثار و احساس و عاطفه بهره بردند.
وی گفت:نهضت عاشورا از عنصر منطق و استدلال برخوردار است و خلاف قرآن و عقل نیست و امام حسین (ع) در این قیام به جهانیان اعلام کردند که هیچگاه ذلت را نمی پذیرند.
حجت الاسلام فرازی نیا اظهار کرد: امام حسین (ع) در مدینه، مکه، بقیع و در گودال قتلگاه با خواندن آیات قرآن، منطق آزادی و آزادگی، عزت و شرف را نشان دادند و درآخرین لحظات عمرشان فرمودند:«ای پیروان ابی سفیان اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید، شما با من سر جنگ دارید چرا به طرف خیمه گاهم حمله ور شده اید».
وی بیان کرد: با این منطق امام حسین (ع) می خواستند حتی شمر را هدایت کنند تا مرتکب ظلم و جنایت بزرگ تری نشود.
وی با اشاره به عنصر دوم یعنی جهاد و ایثار گفت: امام حسین (ع) جهاد کردند و خود و اطرافیانش به میدان آمدند و نمایشنامه بزرگی که برای همیشه در تاریخ قابل دیدن و بهره برداری باشد به نمایش گذاشتند.
این استاد دانشگاه با اشاره به عنصر سوم احساس و عاطفه؛ بیان کرد: امام حسین (ع) در این نهضت در کنار منطق و استدلال حماسه و ایثار از عنصر احساسات و عواطف مومنین بهره بردند و این مرحله اتصال قیام و شهادت به مرحله دوم که قیام و اسارت بود ترجمه می شود.
وی رمز ماندگاری قیام عاشورا را مشیت و اراده الهی، اهتمام امامان (ع) و پیام رسانی اهل بیت (ع) عنوان و تصریح کرد: عامل چهارم ماندگاری قیام عاشورا اهتمام شیعیان به عزاداری ها است.
 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
mehrab motavally