رئیس اوقاف آستارا از اختصاص چهار میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی برای بازسازی امام زادگان این شهرستان خبر داد.
چهارشنبه 17 مرداد 1397    
جمشید مهدوی روز سه شنبه در نشست خبری در اداره اوقاف و امور خیریه آستارا گفت: طرح بازسازی ساختمان امام زادگان این شهرستان 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تاکنون 35 میلیارد ریال برای آن هزینه شده و تکمیل آن نیازمند 30 میلیارد ریال اعتبار است.
وی افزود: بازسازی ساختمان حرم امام زادگان از سال 84 آغاز شده، اما اداره اوقاف و امور خیریه از حدود چهار سال پیش فعالیت خود را در آستارا آغاز و تاکنون برای درآمدزایی حرم، در محوطه آن واحدهای تجاری و زائر سرا ساخته است.
مهدوی بدون ذکر میزان درامد امام زادگان و بقاع شهرستان تصریح کرد : 40 درصد نذورات مردمی صرف هزینه های عمرانی، 30 درصد به امور اجرایی، 20 درصد در امور فرهنگی و 10 درصد به عنوان حق تصدی سازمان اوقاف در بخش عمرانی بقاع کم درآمد هزینه می شود.
وی شمار موقوفات آستارا را 200 رقبه منفعتی شامل مغازه های محوطه حرم امامزادگان، مزرعه و موقافات دیگر ذکر و بیشتر نیات واقفان را تامین هزینه های ساخت و تعمیر مساجد و امامزادگان اعلام کرد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آستارا نقش خیران را در ترویج فرهنگ وقف، مهم دانست و از اهدای 750 میلیون ریال در چهار مرحله توسط رحیم قربانی خیر اردبیلی ساکن تهران، برای کاشی کاری حرم امامزادگان آستارا خبر داد.
وی افزود: حرم امامزادگان در کنار جاده آستارا - رشت با 150 خادم افتخاری، مورد توجه مسافران و گردشگران است و در مناسبت های ملی و مذهبی نظیر اربعین حسینی با حضور هزاران میهمان و گردشگر، آئین های مذهبی در آن برگزار می شود.
در خاتمه این نشست، از خبرنگاران خبرگزاری های آستارا در آستانه 17 مرداد روز خبرنگار تجلیل شد.
امامزادگان ابراهیم و قاسم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند و در سال 253 هجری قمری در راه ترویج اسلام به شهادت رسیده اند و حرم مطهر آنها در فاصله هفت کیلومتری آستارا، ملجا و ماوای عاشقان اهل بیت (ع) است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
mehrab motavally