امام زاده عبدالله در یاسوج که یکی از معدود بقعه های متبرکه شهر یاسوج می باشد،و به قطب فرهنگی یاسوج تبدیل شده است.
سه شنبه 19 تیر 1397    

آنطور که در جلد سوم کتاب دائره المعارف شجره آل رسول (ص) آمده است، این مقبره در ابتدا بنایی به شکل ساده بوده که با خشت و گل ساخته شد و سپس در ابتدای حکومت پهلوی اول، به روش معماری چینه ای مرمت گردید و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه دوم آن، توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، به شکل امروزی خود درآمد.

شهرستان یاسوج که در دهانه انبری صخره های کوه سخاوتمند زاگرس و بر دامنه کوه دنا و در بین جنگل های سرسبز بلوط واقع شده است، میزبان یکی از مشهورترین امامزاده های جنوب غرب کشور به نام امامزاده عبدالله یاسوج می باشد. بقعه این امامزاده که یکی از اماکن زیارتی یاسوج می باشد،در ضلع شمال شرقی یاسوج، در مسیر ورودی جاده آبشار كه قبلا به نام قبرستان سادات ياسوجي مشهور بوده و در روستای کوهستانی نقاره واقع شده است.

در اطراف امامزاده عبدالله یاسوج، مزارهایی با قدمت بسیار زیاد دیده می شود که با نقش و نگارهای مختلف، مانند افراد سواره نظام شمشیر به دست که در حال جنگیدن با شیر و گاو هستند و نیز نشانه ها و علامت های نمادین دیگر وجود دارد که بیشتر این خطوط به زبان فارسی و عربی می باشند. این نشان ها نمایانگر جنسیت فرد دفن شده و مقام شجاعت مردان در طی نبرد می باشد. بنابر اعتقاد افراد محلی، امامزاده عبداله یاسوج فرزند امامزاده شاهزاده فرج الله است که مزار وی در دامنه جنوب شرقی آبشار یاسوج قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی یاسوج به حساب می آید. و مادر وی بی بی حلیمه خاتون که اهالی آنان را از نوادگان امامزاده ابراهیم از احفاد امام سجاد (علیه السلام) منسوب می دانند، در فاصله دو متری کنار بقعه، در محل صحن امامزاده آرمیده است.

امام زاده عبدالله در یاسوج که یکی از معدود بقعه های متبرکه شهر یاسوج می باشد، محل برگزاری بسیاری از مناسبت ها و آئین های فرهنگی و معنوی شهر بوده و به قطب فرهنگی یاسوج تبدیل شده است. محيط كوهستاني و نشاط آور اين بقعه، موجب جلب زائرين زيادي در فصل بهار و تابستان مي گردد و آنرا به یکی از پرازدحام ترین اماکن گردشگری یاسوج تبدیل کرده است. بقعه امامزاده عبداله داراي امكانات رفاهي، برق، آب، گاز و سرويس هاي بهداشتي براي زائرين محترم مي باشد. در نزدیکی محوطه امامزاده، مزار سیمانی جدیدی ساخته شده است که متعلق به یکی از افسران نیروی انتظامی به نام مرحوم سید روح الله بزرگواری می باشد که به این منطقه اعتبار دوچندانی بخشیده است. اعضای بدن این جوان مرحوم با رضایت والدینش قبل از مرگ به چند بیمار خاص اهدا گردید.

 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
mehrab motavally