آستان مقدس امامزاده سیدمحمود (علیه السلام) ـ حاجی آباد

به امامزاده سیدمحمود (علیه السلام) معروف می باشد.
نسب شریفشان با ۹ واسطه به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) منتهی می شود که عبارت است از:
محمود ابن وهیب ابن باقی ابن مسلم ابن باقی ابن میمون السخی ابن حسین الشیتی ابن محمد الحایری ابن ابراهیم المجاب ابن محمد العابد ابن موسی الکاظم (علیه السلام).
امامزاده سید محمود (علیه السلام)، سیدی جلیل القدر و عظیم الشأن و دارای کرامت در زمان حیات و پس از مرگش بوده است و اجداد مطهرش که به قصد دیدار امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) از مدینه راهی ایران شده بودند پس از شهادت احمد بن موسی شاه چراغ برخی به مدینه و عراق باز گشته و برخی از آنان مخفیانه در اطراف ایران و بالاخص در مناطق جنوبی ایران پراکنده شده اند.
محمدالعابد یکی از فرزندان جلیل القدر امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است که اشتهار به زهد و عبادت داشته و امامزاده سیدمحمود از طریق او به امام کاظم (علیه السلام) می رسند.
ابراهیم مجاب فرزند محمدالعابد از اولین کسانی است که با خانواده اش در کربلا سکونت پیدا کرده و پس از آن کربلا به یک شهر مسکونی تبدیل شده است وی در جوار حرم مطهر حسینی مدفون اند.
جمال الدین احمد ابن علی الحسنی معروف به ابن عنبه نسابه شهیر نقل کرده که از نسل ابراهیم مجاب سه فرزند ذکور بوده بنامهای محمد الحائری ـ احمد و علی که اغلب آنان در کرمان ایران می زیستند.
صاحب بحرالانساب جناب ابن عمید الدین حسینی نجفی آورده:
که ذریه علی ابن ابراهیم مجاب در سیرجان بوده اند، محمد الحایری جد ششم امامزاده اولین شخصی است از این خاندان که از (ارجان) بهبهان فعلی در سال ۳۴۷ قمری به کرمان مهاجرت نموده اند و از نسل محمد الحائری ابن عنبه سه فرزند به نامهای: 1ـ حسین الشیتی ۲ـ احمد ۳ـ ابوعلی الحسن ذکر کرده است که حسین الشیتی از اجداد امامزاده سید محمود می باشد.
از حسین الشیتی دو فرزند ذکر شده بنام ابی الغنائم محمد و میمون السخی القصیر که به فرزندان و نسل ابی الغنائم آل شیتی و به اعتبار یکی از فرزندانش که فخار نام داشته آل فخار اطلاق می شده است.
و از نسل میمون السخی نیز فرزندانی بدنیا آمده اند که از آنها به عنوان سادات آل وهیب نام می برند؛ البته بنا بر نقل بحرالانساب برای میمون السخی فرزند دیگری به نام علی نیز ذکر شده که در منطقه صحرای عراق از دنیا رفته است که مشهور به (شیخ علی ابن وهیب) بوده است. امامزاده سیدمحمود (علیه السلام) به عنوان یکی ازسادات آل وهیب به تصریح صاحب کتاب بدایع الانساب فی مدفن الاطیاب در (رودکان) که نام قدیم رودان بوده می زیسته است و بدن شریف وی درهمان مکان دفن شده است. وی می نویسد: (محمود من اولاد آل وهیب المدفون فی رودکان) که پس از ارتحال آن فرزانه در همان مکان دفن شده است.
لسترنج مستشرق انگلیسی در کتاب جغرافیای سرزمینهای خلافت شرقی وقتی به رودان می رسد، از قول مقدسی جهانگرد معروف می نویسد:
مقدسی از شهر رودکان اسم برده است و آن را شهری آباد و دارای باغستان و نخلستان و نارنج فراوان شمرده است.
و در کتب انساب از سال وفات وی نام برده نشده است؛ ولی از تعدد وسایط می توان حدس زد که وی در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم زندگی می کرده است و اینک مزار و بارگاه ملکوتی او در (شهرستان رودان) استان هرمزگان پناهگاه خیل مشتاقان به آل رسول (صلی االله علیه وآله وسلم) است.
منابع و مصادر تحقیق:
۱ـ لباب الانساب والاعقاب تألیف شیخ علامه نسابه حسن علی بن ابی القاسم بی زید بیهقی متوفی سال ۵۶۵ هـ. ق.
۲ـ المجدی فی انساب الطالبین تألیف سیدنجم الدین عمری نسابه متوفی سال ۴۳۷ هجری قمری.
۳ـ ریاض الانساب ومجمع الاعقاب معروف به بحرالانساب تألیف جناب خان صاحب آقا میرزامحمد صاحب شیرازی.
۴ـ عمده الطالب فی انساب آل ابیطالب تألیف شیخ جلیل عمده النسابین سید جمال احمدبن علی بن حسین بن علی بن مهنا بن عنبه الاصغرالداودی الحسنی (متوفی در سال ۸۲۸ هجری قمری) ص۲۶۴.
۵ـ المشجر الوافی ج۱ ص۲۲۷.
۶ـ المعقبون من آل ابیطالب ج۲ ص۳.
۷ ـ تحفه الازهار ج۳ ص۲۹.
۸ـ شبهای پیشاور از سلطان الواعظین شیرازی.
۹ـ بدایع الانساب فی مدفن الاطیاب ـ مهدی ابن مصطفی حسینی تفرشی چاپ دوم ـ کتابخانه خطی آستان قدس رضوی شماره ثبت ۱۰۰/۱
آستان امامزاده سیدمحمود (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان رودان، دهستان فاریاب، روستای حاجی آباد واقع شده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان هرمزگان ـ شهرستان رودان ـ بخش مرکزی ـ شهر رودان ـ دهستان فاریاب ـ روستای حاجی آباد.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally