آستان مقدس امامزادگان پنج امامزاده (علیهم السلام) ـ خیابان محمد هلال علیه السلام

به امامزادگان پنج امامزاده (علیهم السلام) معروف می باشند.
در این مکان پنج امامزاده مدفونند که نسب شریفشان بنا به روایت بزرگان محل به حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) می رسد. اسامی امامزادگان شریفه: امه السلمه و زینب خاتون (علیهما السلام) و امامزادگان شریف: به نامهای امامزادگان عبدالله، ابراهیم و علی (علیهم السلام).
آستان امامزادگان پنج امامزاده فرزندان امام باقر(علیهم السلام) در شهرستان آران و بیدگل، خیابان محمد هلال (علیه السلام)، (محلة درب مسجد قاضی) واقع شده است. این بقعه همراه با مجموعه قاضی شامل مساجد، حمام، آب انبار و... به نقل قول از اهالی قدمتی بیش از 1000 ساله داشته و فاقد گنبد و گلدسته می باشد. داخل حرم که مساحت آن بالغ بر 300 متر مربع است دو ضریح وجود دارد. ضریح اول از جنس فلز که در ابعاد 2/5×2 می باشند که در آن امامزادگان شریفه امه السلمه و زینب خاتون (علیهما السلام) مدفون می باشند. در ضریح دوم از جنس فلز در ابعاد 3×2 می باشد که برادران این امامزادگان شریفه به نامهای امامزادگان عبدالله، ابراهیم و علی (علیهم السلام) آرمیده اند. سقف و دیوارهای بقعه فاقد هر گونه تزئینات گچ بری، آینه کاری و کاشیکاری می باشد.
اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اِشهَدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.
استان اصفهان ـ شهرستان آران و بیدگل ـ بخش مرکزی ـ خیابان محمد هلال (علیه السلام) (محله درب مسجد قاضی)
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally