آستانه مقدسه امامزاده فاطمه صغری (علیها السلام) ـ سیاوشان

به امامزاده فاطمه صغری (علیها السلام) معروف می باشد.
امامزاده فاطمه صغری(علیها السلام) در کاروانی که به سال 201 هجری قمری از مدینه به سمت خراسان به راه افتاد و حضرت فاطمه معصومه در آن حضورداشت حضرت فاطمه صغری(علیها السلام) هم که آن زمان نوجوان بوده همراه کاروان بود مطابق بسیاری از منابع تاریخی مأموران حکومتی به دستور مأمون عباسی به این کاروان حمله می کنند بسیاری از یاران  برادران و خواهران آن حضرت شهید و بقیه آنها نیز با سمی که به آب آنان اضافه شده بود مسموم می گردند.
قرائن نشان می دهد که وجود نازنین حضرت فاطمه صغری و خواهر بزرگتر از خودش (حضرت فاطمه وسطی) با چند تن از یاران و برادران به سمت اصفهان حرکت می کنند در مسیر حرکت برخی از آنها به خاطر زخم بدن و یا «سم» از پادرآمده  و در شهرها و روستاهای مختلف این مسیر مدفون می شوند که از آن جمله می توان به این مقبره شریف در «سیاوشان» اشاره نمود.
پس از شهادت حضرت فاطمه صغری علویان و شیعیان منطقه بنایی کوچک بر مزار وی ساختند که طی سالیان دراز ملجاً و مأوای نیازمندان شد و شیعیان در حفظ و نگهداری آن کوشیدند ولی آنچه مشخص است آن است که بنای باشکوه و عالی این بقعه در سده های بعدی و در نیمه دوم سده دوم هجری ساخته شده است.
حجت الاسلام همایون فراهانی نسب گرامی وی را با هفت واسطه به امام جعفرصادق(علیه السلام) می رساند: فاطمه بنت ابوعلی بن محمد بن حسین همیرجه بن علی بن حسین بن عیسی بن محمد بن علی بن امام جعفرصادق(علیه السلام).
برخی علمای انساب گفته اند امامزاده فاطمه صغری(علیها السلام) دخترامامزاده "موسی الثانی ابی سبحه"(علیه السلام) بوده و نسب شریف امامزاده با دو واسطه به امام  کاظم(علیه السلام) منتهی می شود ظاهراً سیده فاطمه صغری(علیها السلام) به همراه برادرش ابتدا به شهرری مهاجرت نموده و سپس به منطقه آشتیان که از مناطق قم بود رحل اقامت افکند. امامزاده داود(علیه السلام) برادر وی درمنطقه فرحزاد تهران صاحب گنبد و بارگاه مجللی است. با برخی قرائن احتمالاً وفات این دو برادر و خواهر در ثلث آخر قرن سوم هجری اتفاق افتاده است.
آستانه شریف امامزاده فاطمه صغری(علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان آشتیان، دهستان سیاوشان، روستای سیاوشان واقع شده است. ساخت بنای بقعه متبرکه امامزاده فاطمه صغری(علیها السلام) بر اساس شواهد تاریخی و کتیبه سنگی منصوب بر ضلع شمالی دیوار قبر مطهر و صندوق ضریح متبرکه، که هر دو آنها حکم شناسنامه این اثر را دارند در سال 950 هجری قمری آغاز و به سال 952 هجری قمری پایان یافته مربوط به زمان شاه طهماسب بهادرخان صفوی موسوی حسینی است مصالح به کار رفته در بنا خشت خام با ملات گل و نمای بیرون بقعه و طاق ها همگی از آجر و ملات گچ است. مساحت این بنا تقریباً 1100 مترمربع (50×22) با حیاط مستطیلی با دوازده حجره برای استراحت زائران است که در هر طرف شش حجره با طاق های گرد آجری و طاق جناغی قرار دارد.
بقعه دارای فضای ورودی به ابعاد 4×10 متر و یک حرم هشت  ضلعی بوده که قطری حدود 6 متر دارد در اطراف حرم هشت طاقنما و کتیبه قرآنی وجود دارد برروی مرقد ضریح آلومینیومی قراردارد. جدیداً شبستان های همجوارحسینیه، زائرسرا و دو گلدسته احداث شده است. گنبد آن دوپوش بوده و با ایزوگام سفیدرنگ پوشش داده شده است. صندوق چوبی موجود درانبار بقعه کتیبه هایی مبنی برصلوات بر14 معصوم(علیه السلام) و نام کاتب آن (سلمان آشتیانی) و نام سازندگان (استاد حیدر و استاد غیبی کاسوایی) و تاریخ (952) و نام امامزاده (فاطمه صغری بنت الامام الهمام موسی الکاظم(علیه السلام) دارد.
بناي قديمي اين بقعه در سال82 به كلي تخريب و با همت خانواده مرحوم شاكري سركار خانم ربيعي با هزينه اي بالغ بر20ميليارد ريال در زميني به مساحت 2هكتارشامل شبستان بسيار بزرگ تربت خانه كتابخانه حسينيه آشپزخانه غسالخانه(ذبح قرباني) سرويسهاي بهداشتي متعدد و مناسب زائرسرا در 14باب اتاق خادم و دفتر فرهنگي و... بنا شده است محوطه اين امامزاده در  3قسمت محل مناسبي براي اتراق و تفريح و استراحت زائرين است. فضاي بازي كودكان و پرك بزرگي در جوار بقعه از ديگر امكانات اين بقعه است.
 
اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان مرکزی- شهرستان آشتیان- بخش مرکزی- شهرآشتیان- دهستان سیاوشان - روستای سیاوشان
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally