آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) - شوشتر

به امامزاده عبدالله (علیه السلام) معروف می باشد.
وی  پسرعموی جدی سادات مرعشی شوشتر مدفون است.
در کتاب الدره الذهبیه فی اکمال منتقله الطالبیه به آن استدلال شده است
در یاداشتهای خطی مرحوم شیخ محمد مهدی شرف الدین شوشتری این مزار در ردیف شصت و سوم بقاع و مزارات شوشتر معرفی شده و چنین آمده است
((مرحوم قاضی نورا... شوشتری در مجلس پنجم از کتاب مجالس المومنین جلد اول صفحه 497 گوید عبدالله بن حسین بن علی اصغر بن زین العابدین بود که از اکابر ذریه سید المرسلین و در فضل و طاهرت مانند جد خود امام زین العابدین بود که لهذا در دست اعادی دین شهید گردید نسب شریفش در مشجر سید اجل نقیب تاج المله والدین محمد بن رمضان مشهور به ابن الطقطقی که از جمله علمای نسب بود. بر این وجه است که مذکور شد و تحت نام شریف عبدالله نوشته که شهید شد و او را عقب نیست و در آخر گفته که در شوشتر مدفون است. و سید فاضل نقیب محمد بن علی الحسنی نسابه در کتاب مسمی به ((اصیلی)) که از منصفات شریفه اوست نسب او را به همان صورت ذکر نموده است. و مولف کتاب به خط بعضی از افاضل نسابه دیده که در وقت وصول او به شوشتر چون نسب نامه اجل نقیب عضد المله والدین حسنی متولی مزار فائز الانوار امام زاده عبدالله مذکور سلام الله علیه را در آنجا تقلب صاحب مزار به زین العابدین نموده بر این وجه که بعد از ذکر نام عضد المله او را به این عبارت وصف نموده که متولی مشهد زین العابدین علیه وعلی آبائه السلام و ازین جا ظاهر میشود که نام شریف او عبدالله و لقب منیفش زین العابدین بوده
مولف تذکره شوشتر سید عبدالله جزایری شوشتری نوشته است و از جمله مزارات قدیم بقعه امام زاده عبد الله است و نسب او بدین وجه است:عبدالله ابن الحسن بن الحسین الاصغر بن زین العابدین علی ابن الحسین (علیه السلام) است و گویند سر اوست که در شوشتر مدفون است و باقی اعضای او عضو عضو در بلاد متفرق گردیده است.
آستان با شکوه امامزاده عبداللّه (علیه السلام) در جنوب شهر شوشتر خیابان طالقانی، بر فراز تپه ای واقع شده است و پیرامون آنرا گورستانی کهن فراگرفته است که ورودی آن در نمای شمالی بنا قراردارد عبارت از سردر بلندی است که در دوسوی آن دو مناره با تزیینات کاشی و نقش هندسی قرارگرفته است پس از ایوان باگذشتن از یک درب چوبی که دارای کتیبه «عمل غیب الله فی تاریخ سنه خمس وثلاثین بعدالالف 1035هـ.ق » است به داخل اتاقی که در برابر حرم قرار دارد وارد می شود سقف گنبدی شکل آن، بر روی قاعده چهار ضلعی که در بالا به هشت ضلعی تبدیل شده قرار دارد زیر سقف با گچبری و نقاشی های گل و بوته و اسلیمی مربوط به دوران قاجار زینت شده است ضریح برنجی آن از شاهکارهای زمان ناصرالدین شاه قاجار و سال 1270 هـ.ق است
توصیفات  خارجی بنا:
سایت پلان بنا مساحتی در حدود 4000 متر دارد و مساحت خود بنا در حدود ....... در ظلع شرقی نمای خارجی عمارت از شمال به جنوب در آغاز پایه مکعبی شکل ستون مناره است که به صورت پایه مکعبی شکل از قطعات سنگ پاک تراش ساخته شده است پس از آن یک کثیرالاظلاع شش ظلعی است که پایه دیگر ستون است و بر مکعب اول قرار دارد و پس از آن نیم دایره ای است که بر آن ستون مدور جرز قرار دارد و همگی از سنگ پاک تراش ساخته شده است و بر روی برخی از آنها کتیبه هایی حجاری شده است . این بنای سنگی با انحنای به عمق 20/3 متر به یک دهانه طاق رومی ر ظلع شرقی میرسد بدنه داخلی تاق به دنباله قطعات سنگی ستون کناری و قسمت شمالی آن با سنگ پاک تراش تزیین شده است ارتفاع تاق به حدود 6 متر میرسد.
در ظلع شرقی بنا پس ازبالا رفتن از 9 پله به پله های اصلی بنا که به بام ختم میشود میرسیم بعد از دو انحنا وشکست و به طول تقریبا 3 متر که همان دیوار بنا میباشند به دیوار نسبتا راستی میرسیم در این دیوار؛ از داخل اتاق ضریح مطهر پنجره ای فلزی و مشبک به بیرون وجود دارد که ابعاد آن 5/1*1متر میباشد
در ظلع جنوبی بقعه فقط یک ایوان کوتاه با عرض 4 متر وجود دارد که با قطعات سنگ تراش و آجرساخته شده است در دو سوی این ایوان یک اتاق و یک تاق نما وجود دارد.
در ظلع غربی بنا به پنج ایوان برخورد میکنیم که ایوان دوم ازسمت جنوب به شمال ساختمان از چهار ایوان دیگر بزرگتر است و به درون اتاق ضریح پنجره مشبک فلزی دارد. در این قسمت از بنا بوسیله سنگ قبر های قدیمی ؛ تعمیراتیی صورت گرفته است بعضی ازین سنگ قبرها مربوط به دوره های صفویه و دوره های متاخرتر میباشند بر روی بعضی ازین سنگ قبرها از خطوط زیبای ثلث و نستعلیق استفاده شده است.
اما ظلع شمالی که نمای اصلی بقعه است و درب ورودی و ایوان ورودی به بقعه در این ظلع قرار دارد از گوشه سمت شرقی به سمت غربی به ترتیب این گونه ساخته شده است:
ابتدا یک ایوان کوچک با تاق ضربی ساخته شده است و پس از آن جرز بازوی ستونی که گلدسته بر آن سوار است و پس از آن ستون مدوری که از قطعات سنگ پاک تراش ساخته شده است و این ستون قرینه ستون غربی و پایه گلدسته است بر روی این دو ستون حجاری شده و گلدسته مدور با کاشی سفید و آبی و سیاه با نقش لچکی ساخته شده است. نقش این کاشی ها تقلید از سبک کاشی کاری دوران صفوی است
پس از ستون و ستون جرز؛ یک تاق بلند ایوان کم عرض را تشکیل میدهد و پس از یک جرز که از سنگ تراش ساخته شده, جرز ایوان اصلی که ورودی آن هم از قطعات سنگ تراش است به چشم میخورد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان خوزستان- شهرستان شوشتر- بخش مرکزی- شهر شوشتر
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally