آستان مقدس امامزاده سیدمحمد سبزقبا (علیه السلام) ـ دزفول

به امامزاده سبزقبا (علیه السلام) معروف می باشد.
از محدث کبیر سید نعمت الله جزایری در کتاب المجموعه، قریب این مضمون نقل است که سید محمد سبزقبا در زمان هارون الرشید عباسی بوده و از فرزندان امام موسی بن جعفر(علیه السلام) و برادر اعیانی امام رضا(علیه السلام) است که بر اثر ظلم و جور خاندان پلید عباسی و به قصد تبلیغ افکار پدر و ترویج امامت برادرش از مدینه خارج شد و پس از گذشتن از بیابان های بی آب و علف و سوزان شبه جزیره عربستان از بصره به خرمشهر و از آنجا به اهواز و سپس وارد شهر دزفول شده است.
ایشان میهمان زنی به نام «زبیده خاتون» می شود که فرزند مریضی دارد. (صاحب همین خانه است که محل قبر اوست) و می بیند او به درب خانه ایستاده و می گوید خدایا به حق صاحب روز غدیر مریض مرا شفا بده. سید محمد هنگامی که مشاهده می کند که این زن شیعه است از او تقاضای پناهندگی می کند و زبیده به او پناه می دهد.
اتفاقا دختری در خانه دارد که مریض است فرزند این زن به واسطه کرامت سید شفا پیدا می کند زبیده خاتون از سید درخواست ماندن و اقامت می کند و حضرت سبزقبا(علیه السلام) پذیرفته و بعد از سه روز که میهمان آن زن بود، به شغل سقایت مشغول شد و با مشک از رودخانه برای مردم آب می آورد و هر مریضی که از دست با برکت این سید شریف و عالم جلیل القدر آب می نوشید فوراً شفا می یافت.
چون اکثر اوقات مانند دیگر علویان لباس سبز بر تن می کرد او را سبزقبا می گفتند. اما بعد از گذشت شش ماه اجل مهلت نداده و در حالی که تنها ۱۹ بهار از عمر آن بزرگوار می گذرد ایشان وفات می یابند.
در دفتر بقعه سبزقبا(علیه السلام) شجره نامه ای است. در این لوح بنا به روایت محدث کبیر، سید «نعمت الله جزایری(رحمه الله علیه)»، در کتاب «المجموعه»، صاحب بقعه را برادر حضرت امام «رضا (علیه السلام)» می داند و همچنین می فرماید، آقا سید محمد برادر اعیانی حضرت امام رضا(علیه السلام) است و تشریف فرمایی حضرت از راه دزفول، زمانی که عازم طوس بوده، محض زیارت قبر مقدس سید محمد بوده و تا آن زمان زبیده حیات داشته است که حضرت رضا(علیه السلام) او را نوازش فرموده، انعام داده و نوید شفاعت در روز قیامت به او داده و تولیت قبر سیدمحمد را به او سپرده است.
 نسب امامزاده سبز قبا
در دفتر بقعه سبزقبا(علیه السلام) شجره نامه ای است. در این لوح بنا به روایت محدث کبیر، سید «نعمت الله جزایری(ره)»، در کتاب «المجموعه»، صاحب بقعه را برادر حضرت امام «رضا (علیه السلام)» می داند و همچنین می فرماید، آقا سید محمد برادر اعیانی حضرت امام رضا(علیه السلام) است و تشریف فرمایی حضرت از راه دزفول، زمانی که عازم طوس بوده، محض زیارت قبر مقدس سید محمد بوده است
حضرت رضا(علیه السلام) درباره آقا سید محمد می فرماید «من زارَ اَخی محّمد باالسُوس فکَئنّما زارَنی»، و حضرت رضا(علیه السلام) تا ۳ روز مجاور قبر این امام زاده بوده است. ساختمان بقعه سبزقبا بقعه سبزقبا دارای یک نمازخانه، سالن اجتماعات، کتابخانه، ضریح و گنبد و ایوان و کفش کن با کاشی هایی با خط نستعلیق است و مرقدش زائرین زیادی دارد که در تمام فصول سال از شهرهای مختلف ایران به زیارت این مرقد پاک و مطهر مشرف می شوند و در آستانه با عظمت او عرض حاجت می کنند.
سید نعمت الله جزایری(رحمه الله  علیه) نقل می کند: از این جهت معروف است به سبزقبا «لان میله الی الثوب الاخضر.» چون رغبت به جامه سبز رنگ داشته است. ۱۹ سال از عمر شریفش گذشته و در عُنفوان جوانی وفات کرده، در شدت مرض و هنگام نزع «زبیده» بالای سرش آمد و گفت: ترا به حق خدا قسم می دهم از حسب و نسب و طائفه و عشیره خود مرا خبر ده، سید «محمد» چشم ها را با ناتوانی باز کرد و گفت مادر، اگر بگویم بر تو، می ترسم گرفتار شوی.
زبیده عرض کرد: عزیزم «لعک انت الهاشمی »، سید محمد ساکت می شود باز چشم ها را باز کرد فرمود: من پسر «موسی بن جعفر علوی » هستم، زبیده به محض شنیدن این کلمه دست ها را بر سر زد و گفت «واخجلتا»، جواب جدت را در روز قیامت چه بدهم؟ نسبت به تو جسارت کردم و حقت را نشناختم. بعد از آن می بیند که سید محمد از دنیا رفته است و در میان جیب او ورقه ای یافت که نسب خود را در آن نوشته بود.
بقعه سبزقبا با خط نستعلیق مزین است و مرقدش زائرین زیادی دارد که در تمام فصول سال از شهرهای مختلف ایران به زیارت این مرقد پاک و مطهر مشرف می شوند و در آستانه با عظمت او عرض حاجت می کنند.
بنای قدیم بقعه را اوائل سال 1200 هـ.ق می دانند و در سال 1351 هـ.ش مرمت و نوسازی بقعه انجام شده و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طرح نوسازی و توسعه حرم با جدیت پیگیری و آغاز گشته است، آستانه متبرکه دارای طرح جامع تصویب شده بسیار وسیع و گسترده ای است که قسمت زیای از طرح اجرا و مابقی در دست اقدام می باشد، آنچه تا کنون انجام پذیرفته عبارتند از: تعمیر و نوسازی ساختمان بقعه متبرکه، احداث 3 سالن بزرگ در سمت شمال و جنوب و زیرزمین بقعه جهت استفاده زوار و انجام مراسم مذهبی، احداث و راه اندازی یک کتابخانه عمومی مجهز که در سطح استان کم نظیر است، احداث دو گلدسته بتنی به قطر 1/5 و ارتفاع 42/5 متر که حدود 90% آن انجام شده است، ایجاد سرویس های بهداشتی و وضوخانه در ساختمانی مجزا در سمت شمال ساختمان بقعه، خرید قسمت زیادی از خانه هائی که در طرح جامع آستانه قرار داشته اند و الحاق آنها به محوطه بقعه، البته در این رابطه مشکلاتی چند سبب کُندی حرکت اجرای کار شده است که با توجه به اهمیت این طرح و نقش بسیار مهم این مجموعه در شهر و استان و توجه خاص مسئولین کشوری و تلاش هیئت امناء آستانه امیدواری زیاد می رود که موانع از سر راه برداشته شود. آستانه متبرکه دارای موزه ای است که از بدو کار مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته و طرحهائی برای توسعه آن در نظر گرفته شده است همچنین این آستانه دارای موقوفات و رقباتی از جمله 40 هکتار زمین زراعی، کارگاه پودر سنگ، مجتمع آپارتمانی و تعدادی زمین و منزل در دست ساختمان می باشد. از دیر زمانی دو میدان بنام سرمیدان بزرگ و سرمیدان کوچک در شرق بقعه متبرکه برای تجمع زائران و عزادارن در ایّام مخصوص دائر و برقرار بوده است. مراسم غبارروبی از حرم مطهر و حضور صدها مؤمن و امین برای شمارش نذورات در تمام کشور کم نظیر است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان خوزستان - شهرستان دزفول - بخش مرکزی - شهر دزفول خیابان امام خمینی شمالی
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally