آستان مقدس امامزاده ابوالحسن علی (علیه السلام) ـ اندرمان

ابوالحسن بن علی بن الحسین بن عیسی بن محمدبن علی العریض ابن الامام جعفر بن محمدالصادق علیه السلام
به امامزاده ابوالحسن علی (علیه السلام) معروف می باشد.
نسب امامزاده ابوالحسن با چهار واسطه به امام جعفرصادق (علیه السلام) می رسد: ابوالحسن بن علی بن الحسین بن عیسی بن محمدبن علی العریض ابن الامام جعفر بن محمدالصادق كه در زيارتنامه امامزاده نيز به آن اشاره گرديده است.
وی سیدی جلیل القدر، عظیم الشأن و بسیار بزرگوار بود. کرامات بسیاری از مزار کثیرالبرکاتش ظاهر شد و بسیاری از علما و بزرگان ارادت خاص به این بارگاه داشته و دارند.
از مرحوم ملاعلی کنی (رحمت الله علیه) منقول است که می فرمود: «من به ریاست و ثروت در تهران نرسیدم. مگر به مداومت بر زیارت آن بزرگوار».
همچنین مشابه نقل از آخوند ملامحمد مجتهد اندرمانی (رحمة الله علیه)، که از مشاهیر علمای ری، مدرس مدرسه مروی و دارای مقام عظیم و صاحب نفوذ بود، حکایت شده است: «به ریاست دینی و دنیوی نرسیدم، مگر به واسطه مداومت بر زیارت ابوالحسن اندرمان ری.»
از نخستین عالم انساب که از سکونت وی در شهر ری سخن به میان آورد، ابواسماعیل ابراهیم طباطبا است که می نویسد: «در شهرری علی بن ... علی العریضی سکونت داشت و دارای فرزندانی به اسامی حمزه، ابوعبدالهد حسن ملقب به همیرجه، علی و ابوجعفر محمد، عیسی و محمد بود».
بنابراین سیدابوالحسن علی، صاحب شش فرزند بوده است. ابن طباطبا جمع زیادی از برادرزادگان و عموزادگان سیدابوالحسن علی را ساکن شهر ری می داند که تعدادشان بالغ بر بیست تن می رسد، این با عدد فرزندانشان به چهل تن افزایش می یابد. قبور جمعی از این بزرگان در شهرری و نواحی آن زیارتگاه دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) است.
آستان امامزاده ابوالحسن علي (علیه السلام) در شهرستان ری، روستای اندرمان. خیابان شهیدرجایی، خیابان امامزاده ابوالحسن در محوطه باغ مشجر و باصفایی واقع شده است. ساختمان اصلی بقعه بر اساس نوشته درب وقفی حرم احتمالاً در زمان قاجاریه احداث شده است که بر فراز آن گنبدی با کاشیهای فیروزه ای ساخته اند و طرح مرمت و باز سازی آن در سال 1371 توسط اداره اوقاف و امور خيريه شهر ری انجام شده است. مساحت داخل بقعه حدود 70 مترمربع و بر بالای ایوان و رودی آن کتیبه ای مشتمل بر اشعار مرثیه به خط نستعلیق گچبری شده است. بر روي دري كه رواق را به حرم مربوط مي سازد اين كتيبه به خط ثلث به طور برجسته مرقوم گرديده است: «وقف هذاالباب علی بقعه الشريفه امامزاده ابو الحسن بن امام جعفر صادق (علیه السلام) خواجه گودرزبن خواجه جمشيد در زمان دولت سلطان عادل محمد شاه غازی»متعلق به قرن پنجم هجری (سلجوقيان ).ضريح چوبی نسبتا بزرگی که به گفته مولف «آثار تاريخی تهران)»به سبک معروف «خانه مربع» خراطی گرديده و در زمان قاجاريه ساخته شده و احتمالاً ضريح فعلی همان ضريح است که روی مرقد نصب شده است. مرقد پوشيده از کاشيهای فيروزه ای رنگ امامزاده در ميان ضريح قرار دارد. اخيراً نيز ضريح نقره ای جديدی توسط شخص خيری برای اين بقعه ساخته و نصب گرديده است. اين بقعه از امکانات رفاهی مناسبی جهت استفاده زائرين محترم برخوردار است. بنای مزبور جزو آثار تاريخی به ثبت رسيده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان تهران ـ شهرستان ری ـ بخش مرکزی ـ شهر ری ـ دهستان عظیمیه ـ روستای اندرمان
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally