آستان مقدس امامزاده ادهم (علیه السلام) ـ دستگرد

به امامزاده ادهم (علیه السلام) معروف می باشد.
به اعتقاد اهالی، امامزاده ادهم از احفاد امام هفتم (علیه السلام) است که نسب او را چنین ذکر می نمایند: سیّد ادهم بن نوح بن اسحاق بن امام موسی بن جعفر (علیه السلام).
آستان باشکوه امامزاده ادهم (علیه السلام) در منطقه دستگرد برخوار، خیابان شهید بهشتی قراردارد و مورد توجه اهالی است. بنایی قدیمی و بسیار مجلّل ودارای ایوان، گنبد، گلدسته و صحن می باشد. در جانبین این ایوان، دو گلدسته زیبا به ارتفاع بیش از 20 متر تعبیه شده که با کاشی های گره ای در زمینة آبی تزیین گردیده و برابهّت مزار چند برابر افزوده است. زمین زیارتگاه بیش از چهارهزارمتر مربع می باشد و در جنوب صحن، سالن، مسجد قدیمی و سرویس های بهداشتی قرار دارد. زایرسرایی در17 اتاق، مهد قرآن کریم و 12 مغازه از جمله امکانات این بقعه متبرکه است.
مساحت صحن فعلی امامزاده 5000 متر مربع می باشد و مساحت زیر بنای بقعه و حرم به 500 متر مربع می رسداین بنا تا اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی مصالح خشت و گل داشته که به همت هییت امناء و خیرین شهر، ساختمان جدید امامزاده جایگزین آن شده است. دو مناره زیبا و کاشیکاری شده به ارتفاع 23 از کف در دو طرف گنبد دوپوش و فیروزه ای رنگ زیارتگاه ساخته شده است که به معنویت و جلال بنا افزوده است. ارتفاع زیارتگاه از کف به 10 متر می رسد. در ضلع جنوبی صحن 11 باب زایر سرا جهت رفاه زایرین ساخته شده که پایین زایرسراها 12 باب مغازه نیز در مجاورت ساختمان از متعلقات و موقوفات امامزاده می باشد. در داخل حرم ضریحی چوبین و معرق کاری شده در ابعاد 2×3 روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار گرفته و اضلاع و دیواره های حرم تا سقف بصورت بسیار زیبایی گچبری و آینه کاری شده که تحسین هر بیننده را بر می انگیزد که تاریخ ساخت گچ بری به سال 1360 و عمل استاد روحانی گچ بر، بر لوح دیوار بخوبی نمایان است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان اصفهان ـ شهرستان برخوار ـ بخش دستگرد ـ شهر دستگرد، خیابان شهید بهشتی
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally