آستان مقدس امامزادگان علی و محمد (علیهما السلام) ـ آستانجین

به امامزادگان علی و محمد (علیهما السلام) معروف می باشد.
اهالی به نقل از پدران خویش و آن ها از شخصی به نام ملا محمد که از زهاد بوده است این امامزادگان را از نوادگان صادق آل محمد (علیه السلام) معرفی می کند.
آستان امامزادگان علی و محمد (علیهما السلام) در شهرستان میانه، در دو کیلومتری شمال روستای آستانجین و در بالای تپه ای بلند قرار دارند و دو گنبد سبزپوش از دور نمایان است. به اعتقاد اهالی قدمت بقعه به سال 1260 ش می رسد که توسط شخصی به نام ملامحمد که از عارفان وقت بوده احداث شده و در سال های بعد مورد تعمیر ومرمت قرار گرفته است. ابعاد بقعه 11×13 متر بوده و پلانش مستطیل شکل است ایوان در نمای اصلی بقعه قرار دارد و سنگینی سقف چوبی آن با شش ستون سیمانی و سرستون های چوبی تحمل می شود. کف ایوان دو پله از سطح صحن بلندتر بوده و نمای بیرونی آن با ملاط سیمان سفید پوشانده شده است. بقعه دو در ورودی دارد. هر کدام از درها به گنبدخانه جداگانه ای باز می شود. یکی از گنبدخانه ها متعلق به امامزاده علی (علیه السلام) و دیگر به امامزاده محمد (علیه السلام) تعلق دارد. هر دو گنبدخانه شبیه به چهار طاق اجرا شده و نمای داخلی هر کدام از آنها با کمک آنها با گچ کاری سفید اندود شده است. کف هر دو با فرش و موکت مفروش شده است و از کف ایوان بلندتر است. ضریح هر دو امامزاده از چوب و بی رنگ ساخته شده است. روی هر کدام از قبرها سنگ مرمری قرا گرفته است و زیارت نامه امامزادگان روی آن حک شده است. متأسفانه آستان مقدس امامزادگان (علیهما السلام) چندین بار توسط یغماگران اموال فرهنگی کنده شده است.
مردم منطقه در روز عاشورا به صورت دسته ی عزاداری در کنار بقعه حاضر می شوند.
درحالی که بقعه دور از روستا است ولی دارای امکانات خوبی است و محل زیبا و باصفایی است. بقعه متولی خاصی ندارد و به صورت مردمی اداره می شود.
اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان میانه ـ روستای آستانجین.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally