آستان مقدس امامزاده ابراهیم خلیل (علیه السلام) ـ صوفیان

به امامزاده ابراهيم خليل (علیه السلام) معروف می باشد.
مردم صوفيان اعتقاد راسخي به اين امامزاده داشته و همواره در عمران و آبادي و احيا آن تلاش كرده اند. در ايام محرم و سوگواري ها مراسم عزاداري در حسينيه اين بقعه برگزار مي شود و مردم نذورات خود را به ضريح مي اندازند و روزهاي پنجشنبه و جمعه حرم اين بزرگوار از جمعيت زوار موج مي زند كه براي راز و نياز به اين مكان مقدس مي آيند.
آستان امامزاده ابراهيم خليل (علیه السلام) در بخش صوفیان شهرستان شبستر، 35 كيلومتري شهر تبريز و بين سه شهر تبريز به مرند و شبستر، در سمت شرقي شهر صوفيان، كنارجاده ترانزيتي و راه آهن واقع شده است و در روبروي این زيارتگاه پارك بزرگ شهر صوفيان بنام پارك ملت قرار دارد. وجود فضاي سبزدر كنارفضاي روحاني و معنوي بقعه امامزاده ابراهيم خليل (علیه السلام) باعث شده هر روز كاروان هاي زيارتي مزار حضرت زينب و حضرت رقيه (علیها السلام) كه به سوريه سفر مي كنند ساعاتي را در كنار بقعه اين امامزاده و پارك ملت و همچنين مسجد جامع صوفيان در نزديكي هاي امامزاده سپري نمايند.
بنای ساختمان بقعه امامزاده در زميني به وسعت 300 متر مربع ساخته شده است كه مرقد مطهر امامزاده در اتاقي به ابعاد 6×5 متر و با گنبدي به ارتفاع 9 متر و به قطر پنج متر و در زير گنبد قرار دارد. روي مقبره ضريح آلومينيومي به اندازه 2×2 نصب شده است. در ضلع غربي حرم حسينيه اي به ابعاد 15×10 متر وجود دارد و همچنين ابعاد اتاق جنوبي 13×3 متر و اتاق شرقي 9×3 متر و اتاق شمالي آن 11×3 متر است.
در كتاب «آثار باستاني آذربايجان» نوشته شده است: «... صوفيان حوادث تاريخي بسيار ديده و در غالب پيش آمدهاي ناگوار تاريخ، سنگر مقدم تبريز محسوب مي شده است. ساختمان هايش غالبا گلي است و فقط گنبد بلند امامزاده خليل آجري است كه با رنگ سبز از دور توجه بيننده را به خود جلب مي كند. زيارتگاه «امامزاده خليل» يا «باله خليل صوفياني» بر فراز تپه اي در كنار جاده قديم تبريز به مرند قرار گرفته و عبارت است از يك دهليز، دو اتاقك و يك مسجد كوچك با سه ستون چوبي. در يكي از اتاق ها قبري وجود دارد با سنگ نبشته اي به عبارت ذيل:
بيا روي ارادت به اعتقاد جميل ببر مراد خود از آستان موله خليل
هذه تربة شيخ شاه قولي عليه الرحمه سنه 940 اين سنگ نبشته به ديوار اتاق، بر بالاي سر قبري خاكي نصب شده است و در وسط اتاق ديگر، درست زير گنبد درون ضريح فلزي بزرگي قبر «سلطان ابراهيم خليل» يا به قول اهالي امامزاده خليل و به نوشته كتب تراجم عرفا «باله خليل صوفياني» قرار گرفته است. كتيبه روي قبر سيماني است و اخيراً با قالب گيري از سنگ نبشته شكسته سابق قبر تهيه شده است و سنگ نبشته دوده گرفته اي نيز به طور عمودي در بالاي آن نصب شده كه به سختي عبارت «سلطان المشايخ ابراهيم خليل» درآن خوانده مي شود. سنگ نبشته بزرگي هم به ديوار شرقي اتاق مقبره نصب شده كه روي آن گچ ماليده اند و امكان قرائت مندرجات آن را خواننده سلب شده است. به هر حال قبر منسوب به باله خليل است. وي از متقدمين مشايخ آذربايجان بود. در زمان خلافت القائم بامرالله عباسي در سال 433 كه تبريز به زلزله خراب شد و خليفه مذكور ملازم خود وهسودان بن محمد روادي را كه پدر امير مملان است مامور تجديد بناي تبريز ساخت، نامبرده همه علماء و سادات و ائمه و مشايخ و اشراف را حاضر گردانيد و چهار مرد را كه همه مردم در بزرگي و معرفت ايشان متفق بودند برگزيد كه يكي ازآن ها باله خليل بود كه بناي مسجد جامع تبريز را گذاشتند و اين شهر به يمن همت ايشان معمور و پاينده ماند، اميد كه تا قيام قيامت باقي ماند. گويند باله خليل مريد اخي فرج زنجاني، و وي مريد شيخ العباس نهاوندي بود. تاريخ فوت باله خليل معلوم نيست؛ اما اخي فرج زنجاني در 457 ق در گذشته است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان آذربايجان شرقی ـ شهر صوفيان.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally