آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) ـ آلانق

به امامزاده عبدالله (علیه السلام) معروف می باشد.
طبق اعتقاد اهالی مؤمن و متدین روستای آلانق اایشان از نوادگان معظم امام معصوم حضرت امام موسی (کاظم علیه السلام) می باشند که به قصد دیدار و زیارت حضرت امام رضا (علیه السلام) راهی ایران می شوند و با مأموران بنی عباس درگیری پیدا می کنند و سپس متواری گشته به این دیار می آیند و در بالای این کوه بلند به دلایل مختلف از پای در می آیند و جان به جان آفرین تسلیم می کنند. اجساد مطهر اینان توسط چوپانان محل در همان محل فوت، دفن شده و توسط نیاکان ما در روستای آلانق بقعه ای برای تکریم و بزرگداشت آنان ساخته می شود.
آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) درآذربایجان شرقی، شهرستان بستان آباد، روستای آلانق واقع شده است. در بالای کوه های شبلی شهرستان بستان آباد زیارتگاهی وجود دارد که منسوب به حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) هست. این زیارتگاه در منطقه عمومی روستای آلانق واقع شده و بعد از طی مسیر روستا و بعد از اتمام آبادی با یک راه دسترسی خاکی به بالای کوهی ختم می شود که بقعه ای چوبی و گلی وجود دارد. وسعت بقعه 60 متر مربع بوده که دیوارهای آن کاهگل و پوشش سقف آن با چوب است. سه مزار در کنار هم به ارتفاع نیم متر از سطح زمین قرار گرفته اند. این بقعه زوار زیادی از روستاهای اطراف منطقه دارد که جهت رفاه حال زائرین در بالای این کوه حسینیه ای به وسعت 150 متر مربع در دو سال گذشته ساخته شده است و امکانات جنبی نیز ایجاد نموده اند و کل حسینیه مفروش به فرش های ماشینی است و مصالح به کار رفته در ساخت حسینیه آجر و آهن است.
روی مزار شریف هر سه سید عالی مقام و عظیم الشأن با پارچه سبز رنگ تزیین داده شده بود و همچنین ستون های چوبی وسط بقعه را نیز با پارچه های سبز رنگ پوشش داده اند. همت والای متدینین روستا بر این بود که این آستان را به سبک جدید بازسازی و مرمت شود که در سال 1392 این امر محقق شد و برای این آستان مناره نصب شد و در سال جاری نیز برای اولین بار در سطح بقاع استان برای بقعه برق خورشیدی نصب شده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان بستان آباد ـ  روستای آلانق.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally