آستان مقدس امامزاده شاه صفی الدین (علیه السلام) ـ کوهنجان

به امامزاده شاه صفی الدین (علیه السلام) معروف می باشد.
مقبره امامزاده شاه صفی الدین (علیه السلام) در بخش سروستان شهرستان شیراز، دهستان کوهنجان و به ارتفاع 1387 متری از سطح دریا و در جنوب روستای کوهنجان به صورت آخرین ساختمان قرار دارد.
ساختمان بقعه امامزاده تجدیدبنا شده بدین صورت که اتاق های آجری با سقف تیرآهن را جزو حرم کرده اند و حرم اینک گسترش یافته است و سقف روی چند ستون می باشد. ضریح فلزی قلمزنی در وسط حرم قرار دارد و ارتفاع گنبد آن حدود هشت متر می باشد. قسمت بیرونی گنبد ایزوگام شده و آنرا با کاشی و غیره هنوز نپوشانده اند. این ضریح کتیبه دورتادور ندارد و فقط روی آن چنین حک شده است: بسمه تعالی ضریح مطهر امامزاده شاه صفی الدین از نوادگان امام موسی کاظم (علیه السلام) که به همت هیأت امنا و کمک های اهالی کوهنجان به سال 1376 شمسی سفارش داده شد.
حیاط این زیارتگاه که در اصل حدود سه چهارهزار مترمربع بوده است به تدریج زمین خریده اند. در حیاط تعدادی درخت از جمله یک درخت بن، یک چنار و یک سرو وجود دارد که چنار و سرو حدود 100 سال عمر دارند.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان فارس ـ شهرستان شیراز ـ بخش سروستان ـ دهستان کوهنجان ـ روستای کوهنجان
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally