آستان مقدس امامزاده ابراهیم (علیه السلام) ـ شیراز

كتاب تذكره دلگشا مي نويسد: و از جمله بقاع، بقعه امام زاده ابراهيم است كه حال، قريب به دروازه شاه داعي الي الله واقع است و جمعي آن حضرت را ولد صلب امام موسي كاظم مي دانند و اما آنچه از قول ارباب رجاب مشخص مي شود، آن است كه ابراهيم بن موسي به امر زيد بن علي به حكومت يمن در عهد مأمون عباسي مشغول بود وليكن حقير را به آن بزرگوار كمال اعتقاد است و ظن حقير چنان است كه جناب ايشان نيز از اولاد امام موسي كاظم عليه السلام است. پس ایشان با 6 واسطه به امام موسی کاظم (علیه السلام) می رسند:
سید الاجل ابواسحاق ابراهیم بن حسین بن علی بن ابوالطالب محسن بن ابوالمحسن ابراهیم العسکری بن موسی ثانی ابی السبحه بن ابراهیم المرتضی بن امام موسی الکاظم(علیه السلام)
به امامزاده ابراهیم (علیه السلام) معروف است.
وی منتسب به فرزند امام موسی الکاظم (علیه السلام) می باشد.
در کتاب تذکره دلگشا می نویسد: «و از جمله بقاع، بقعه امامزاده ابراهیم است که حال، قریب به دروازه شاه داعی الی الله واقع است و جمعی آن حضرت را ولد صلب امام موسی کاظم (علیه السلام) می دانند واما انچه از قول ارباب رجال مشخص می شود، آن است که ابراهیم بن موسی (علیه السلام) به امر محمدبن محمدبن زیدبن علی (علیه السلام) به حکومت یمن درعند مأمون عباسی مشغول بود و لیکن حقیر را به آن بزرگوار کمال اعتقاد است و ظن حقیر چنان است که جناب ایشان از اولاد امام موسی کاظم (علیه السلام) است»
مؤلف کتاب بدایع الانساب می نویسد: «ابراهیم در شهر شیراز بقعه دارد،
در آثار العجم نوشته از سادات موسوی است»
مرحوم شیخ ذبیح الله محلاتی نیز می گوید: «قبرابراهیم که بنا به گفته فرصت شیرازی در کتاب آثار العجم از اعقاب حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) به شمار می رود در شیراز است.»
مؤلف گوید: بعید به نظر می رسد که ابراهیم پسر بی واسطه امام موسی کاظم (علیه السلام) باشد، زیرا ابراهیم اکبر پسر موسی (علیه السلام) در مقابر قریش دفن شده است. و اما ابراهیم مرتضی اصغربن امام موسی (علیه السلام) کنار قبرامام حسین بن علی بن أبن طالب (علیه السلام) مدفون است. این ابراهیم (که قبرش در لب آب شیرازاست) پسر موسی بن ابراهیم بن امام کاظم (علیه السلام) می باشد و دو واسطه افتاده است، به همین سبب بعضی پنداشته اند که قبر او در شیراز است.» بنابراین اتفاق نظر محققین براین است که ابراهیم بن موسی (علیه السلام) در این بقعه مدفون نبوده است.
از گفتار علمای بزرگ انساب به این نتیجه می رسیم که شخصیت مدفون در این بقعه، سیدجلیل القدر امامزاده عظیم الشأن ابواسحاق ابراهیم بن الحسین بن علی بن محسن بن ابراهیم بن موسی بن ابراهیم الاصغربن امام موسی کاظم (علیه السلام) است که نقابت سادات شیراز و تمام متصرفات عضدالدوله دیلمی را در قرن چهارم هجری به عهده داشته و این منصب پس از وفات وی در دهه آخر همین قرن به فرزندان او رسیده است. آنچه از گفتار نساب مشهور است، سیدابراهیم علاوه بر سیادت، پسرعموی سیدرضی و سیدمرتضی، نقیب النقبای بغداد نیز بوده و به علم و تقوی، حلم وعمل، بزرگی و بزرگواری و کهتر خاندان موسوی شیراز به شمار می آمده است.
مقبره امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در بلوار سیبویه، نزدیک میدان شاهزاده قاسم، و در محله لب آب و نزدیک گورستان «دارالسلام» واقع شده است.
دارای بنایی شامل حرم، دو صحن و رواق است، در حیاط جنوبی، در سمت شرق و غرب، طاقنماهایی است که با نصب درب، آنها را به شکل اتاق یا آرامگاه خصوصی درآورده اند.
بنای اصلی آن در زمان فتحعلی شاه قاجار به سال 1269(هـ.ق) در اثر زلزله تخریب شد که بوسیله میرزانعمیم لشکرنویس پسر زکی خان سردار بازسازی گردید. حرم دارای چهارشاه نشین اصلی است که مرقد مطهر در شاه نشین جنوبی قرار گرفته است. دیوارهای داخلی حرم آئینه کاری شده که سقف بالای ضریح مزین به آیینه مقرنس است. از هنرهای قابل توجه کاشی هفت رنگ شرق حیاط شمالی می باشد که صحنه هایی از عاشورا و معاد را به تصویر کشیده است.
حرم مطهر در وسط دو حياط قرار گرفته و داراي چهار شاه نشين با مقرنس كاري هاي زيباست. سقف و ديوارهاي حرم آينه كاري شده و گنبدي بلند دارد كه بر ساقه داخلي آن با آينه كاري به خط ثلث آياتي از قرآن نوشته شده است. ضريح مطهر از خاتم و نقره زينت بخش اين آرامگاه است.
ديوار شمالي ساختمان حرم به سمت حياط حياط هلالي بزرگي دارد كه صحنه هايي زيبا از روز قيامت و عاشورا با كاشي هفت رنگ بر آن نقش بسته است. در سمت راست هلالي تصوير امام موسي بن جعفر (علیه السلام) در زنجير و غل زندان مأمون با ظرفي از انگور سمي كشيده شده و در سمت چپ امام رضا (علیه السلام) را در كاخ هارون نشان مي دهد كه خوشه اي انگور سمي به حضرتش تعارف مي كند.
در زير اين نقاشي ها با خط نستعليق بر كاشي نوشته شده است:
بسم الله الرحمن الرحيم. حبذا بالتحقيق فضل و فيض يزداني، در بناي اين مسجد گشت شامل باني، سيدي شريف الاسم، كاملي جليل قدر، از سلاله طه، و از نژاد عمراني، ساخت همچو ابراهيم، كعبه ز نو كآمد، سجده گاه كروبي، قبله گاه انساني، در بهاچه طور كليم، در صفا رياض نعيم، هم مطاف روح القدس، هم حريم سبحانية جو بسال اتماش، از جمال دو تاريخ، اين چو ماه تابنده، آن چو مهر نوراني، مسجد شريفي بين، بل عروج روحاني 1255، در مقابل ابراهيم، ياب كعبه ثاني 1215، فرمايش آقاي حاج سيد شريف، عمل حاج محمد باقر نقاش 11255 (هـ.ق).
دو گلدسته قديمي با قامتي بلند و زيبا فضاي ملكوتي حرم مطهر را زينت بخشيده اند. در فرعي ورودي بقعه از چوب ساخته شده است.
سر در اصلي جنوبي بقعه به طرز زيبايي كاشي كاري گرديده و در قديمي ورودي آن از چوب ساخته شده است.
حياط آرامگاه مستطيل شكل و با درختان كاج و نارنج تزيين يافته است و تالاري با دو ستون و چند حجره دارد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان فارس ـ شهرستان شیراز ـ بخش مرکزی ـ شهر شیراز ـ بلوار سیبویه
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally