آستان مقدس امامزاده شاهزاده قاسم (علیه السلام) ـ زرقان

به امامزاده شاهزاده قاسم (علیه السلام) معروف می باشد.
نام پدر بزرگوارشان حسین بوده که به احتمال قوی ایشان به همراه خانواده در کاروان احمد بن موسی بوده اند. احمد بن موسی در سنوات (۱۹۸ تا ۲۰۳ هـ. ق) به همراه دو تن از برادرانش به نامهای محمد بن موسی و حسین بن موسی و گروه زیادی از برادرزادگان، خویشان و شیعیان، بالغ بر دو یا سه هزار نفر از طریق بصره عازم خراسان شدند و از هر شهر و دیاری که می‌گذشتند، بر تعداد همراهانشان افزوده می‌شد، به طوری که برخی از مورخان تعداد یاران احمد بن موسی را نزدیک به پانزده هزار نفر ذکر کرده‌اند.
سپاه قتلغ خان در برابر یاران احمد بن موسی صف‌های خود را آراستند، و جنگ نابرابری آغاز شد. در نتیجه این پیکار قتلغ خان بسیاری از یاران احمد بن موسی کشته شدند و عده‌ای نیز که از دست دشمن به سلامت گریخته بودند، در اطراف پراکنده شدند. مورخان اتفاق نظر دارند که غالب امامزادگان در فارس و دیگر شهرهای ایران، از پراکنده شدگان این نهضت هستند.
طبق اطلاعات محلی و بررسی کتب مختلف و با توجه به کمبود اطلاعات احتمال می رود که این امامزاده نیز در کاروان آن حضرت و در جنگی که میان قتلغ خان و سپاه احمد بن موسی در گرفت به شهادت رسیده باشد. و از قدیم الایام طبق اعتقادات مردم و همچنین نوشته های قابل درک روی قبر این مکان محل دفن امامزاده مذکور می باشد.
مقبره آن در ۳۰ کیلومتری جاده شیراز به اصفهان و در مدخل شهر زرقان و در کنار ارتفاعات زرقان واقع شده‌است. ضریح نیلوفری رنگ دارد. از حدود 14 سال پیش هیئت امنای این حرم تشکیل شده و زیر نظر اداره اوقاف رفته و کارهای اصولی در آن انجام شده‌است. این امامزاده از آنجا که در مدخل شهر و سر راه جاده شیراز ـ اصفهان واقع است، به عنوان یک مرکز سیاحتی ـ زیارتی در رونق زرقان و توسعه شهر بسیار مؤثر بوده است.
این امامزاده در سال های قبل از انقلاب دارای بقعه ای خشت و گلی بوده و تقریبا هیچ سرپناهی بر مزار این عزیز نبوده است اما در سالهای بعد از انقلاب با کمک مردم و دولت سازندگی در این مکان انجام شد که در سال های اخیر نیز به دلیل مراجعه زیاد زائران به این مکان طرح توسعه امام زاده به خوبی انجام شده است.
متراژ زمین به حدود 700 متر میرسد که شامل حرم، زائر سرا، تفرجگاه، پارکینگ و ... می باشد. ضریح در وسط حرم قرار دارد و ابعاد آن 2 در 1/5 است. قبرستان (خرفخانه) شاهزاده قاسم مربوط به دوره اشکانیان ـ دوره ساسانیان است و در کنار امامزاده شاهزاده قاسم واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۷۵۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان فارس ـ شهرستان شیراز ـ بخش زرقان ـ شهر زرقان
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally