آستان مقدس امامزاده سیدحسین کیا (علیه السلام) ـ کیسم

به امامزاده سیدحسین کیا و ذوالفقار (علیه السلام) معروف می باشد.
به اعتقاد اهالی از فرزندان امام موسی کاظم (علیه السلام) است. نسب وی از این قرار است: سیدحسین بن حسن بن امیرکیا بن حسین بن علی بن احمد بن علی الغزنوی بن محمد بن ابی القاسم حسین بن احمد بن عیسی بن علی بن حسین بن امام زین العابدین (علیه السلام) که اوایل قرن نهم وفات یافته است.
آستان امامزاده سیدحسین کیا (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه، 7 کیلومتری غرب آستانه اشرفیه، روستای کیسم واقع شده است. بر بالای بقعه گنبدی قیفی طلایی به ارتفاع 4 متر نصب است و بعد از در ورودی به بقعه که توسط پلکان به آن راه می یابد، دربی است که به داخل حرم راه پیدا می کند ضریح امامزاده آهنی مشبک می باشد. بر سردر بقعه با کاشی فیروزه ای اسم امامزاده به عنوان بقعه متبرکه آقاسیدحسین کیا بن موسی (علیه السلام) نوشته شده است. چنان که از پسوند نام او بر می آید بایستی از سادات کیایی باشد که سالیان درازی بر شرق گیلان حکومت کرده اند. شجره نامه امامزاده بر دیوار آن نصب می باشد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان گیلان ـ شهرستان آستانه اشرفیه ـ بخش مرکزی ـ شهر آستانه اشرفیه ـ دهستان کیسم ـ روستای کیسم
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally