آستانه مقدسه امامزاده هاجره خاتون (علیها السلام) ـ سنندج

به امامزاده هاجره خاتون (علیها السلام) معروف می باشد.
گفته شده اين بانو خواهر امام رضا (عليه‏ السلام) است.
سبب مهاجرت و رحلت بانو هاجره خاتون و ديگر فرزندان امام هفتم (علیها السلام)، را در سه علت اساسی می‌توان جستجو كرد:
1- در پی سفر اجباری ثامن‌الحجج علی بن موسی الرضا(علیها السلام) به خراسان (مرو)، سادات و عظام جهت پيوستن به آن امام همام به سوی ايران حركت كردند، كه اين اقدام باعث وحشت مأموران ملعون شد و دستور توقيف و حتی شهادت آنان را صادر كردند.
2- پس از شهادت غريبانه امام هشتم در مشهد، برادران و خواهران ايشان يا به قصد خون‌خواهی راهی ايران شدند و يا چون امنيت آن عزيزان به خطر افتاده بود، به سوی طرفداران و پيروان خود كه ميان عجم‌ها و فارس‌ها بيش از ساير كشور‌ها بودند، آمدند و آنگونه كه از قبور پر نور و آثار معجزات آنان در شيراز، ری، كاشان، گيلان ، قم و سنندج و ديگر شهرها بر می‌آيد، ايران اسلامی پايگاه كرامت فرزندان امام موسی بن جعفر(علیها السلام) است.
۳- آنچه از تاريخ به دست می‌آيد به علاوه آنچه كه نسل به نسل بين مردم سنندج مشهور بوده است، ظاهراً در سفر تاريخی حضرت علی بن موسی الرضا(علیها السلام)، كه از منطقه غربی ايران به سوی شرق (خراسان) داشته‌اند، چند تن از برادران و خواهران آن حضرت در ركاب ايشان بوده‌اند و به كردستان كه می‌رسند هاجره خاتون(علیها السلام)، به علت بيماری در اين منطقه بستری و ادامه سفر بر ايشان غير ممكن می‌شود و پس از چندی رحلت می‌كنند.

 
مسجد و بارگاه امامزاده هاجرخاتون در خيابان صلاح‌الدين ايوبی، در محله سرتپوله شهر سنندج واقع است. ساختمان اين امامزاده به صورت مجموعه‌ای شامل مسجد، مقبره، دو حياط با فضاهای مجاور، آرامگاه مشايخ و بزرگان سنندج و منزل شهبازی‌ها متعلق به دوران قاجار است و همچنين قسمت‌هايی از آن متعلق به دوران پهلوی است. ساختمان و مقابر مشايخ با تزئينات آجركاری، گچبری‌های زيبا و نقوش گل و گياه با كار استادان و هنرمندان بزرگ كردستان است و از مهم‌ترين ويژگی‌های اين بنا به شمار می‌رود، تاريخ دقيق دفن امامزاده هاجره خاتون و بنای ساده و كوچك مزار ايشان مشخص نيست.
اما كتب تاريخی زيادی در زمينه احداث مسجدهای جديد به گسترش صحن و بارگاه آن نوشته‌اند. اولين كسی كه برای آبادانی و ايجاد فضای معنوی بيشتر در كنار مرقد اين بانوی بزرگوار و عالی تبار مسجدی بنا كرد، مرحوم «الله يعقوب»، بود كه آن را هاجره خاتون نام گذاشت.
اين اثر تاريخی با گذشت زمان و رسيدگی نكردن، رو به ويرانی نهاد تا اين‌ كه مرحوم حاج شيخ «شكرالله» ملقب به شهباز سنه، در زمان سلطنت ناصر‌الدين شاه قاجار در سال 1282 قمری در هاجريه ساكن شد و به بازسازی و تكميل و توسعه بارگاه امامزاده و مسجد آن پرداخته و كار تعمير مسجد را در سال 1285 قمری به پايان رساند.
مرمت و بازسازی مقبره هاجره خاتون توسط سازمان ميراث فرهنگی استان از سال 81 شروع و تا سال گذشته ادامه داشت كه مهم‌ترين اقدامات انجام گرفته در طول اين 3 سال عبارتند از سبك‌سازی پشت بام كل مجموعه، رنگ‌آميزی و گچ‌بری كل فضاها، احداث گنبد بر روی بقعه هاجره خاتون، تعميرات داخل مقبره و سنگ فرش داخل ورودی و حياط مجموعه. شهر زيبا و تاريخی سنندج در حدود 450 سال پيش يعنی در تاريخ 1046 هجری قمری در زمان حكومت «سليمان خان اردلان» در دامنه كوه آبيدر بنا شد، در حالی‌كه قدمت مزارهای شريف امامزادگان در سنندج به قبل از تأسيس و گسترش شهر می‌رسد. این مزار و بقعه شریف امروزه خلوتگه عاشقان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت بوده و پناه دلشکستگان دنیوی است با تغییرات انجام شده امکان زیارت درفضای بهتر فراهم شده و اداره اوقاف کردستان ضریح قدیمی و چوبی را برداشته و ضریحی مطلا منقش به نام ۱۲ معصوم و آیات قران بجای آن قرار داده است. 
اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان کردستان ـ شهرستان سنندج ـ بخش مرکزی ـ شهر سنندج، خیابان  صلاح‌الدين ايوبی ـ محله سر تپوله
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally