آستان مقدس امامزاده بزرگ (علیه السلام) ـ سراب

به امامزاده بزرگ (علیه السلام) مشهور می باشد.
بنا به اعتقاد اهالي وي را از نوادگان حضرت امام موسي بن جعفر (علیه السلام) مي دانند و گويا نامش محمد بوده است.
این امامزاده ازگذشته هاي دور تاکنون پناهگاه و ملجاء مردم منطقه بوده و با حضوردر اين مكان مقدس با قرباني كردن گوسفند مراسم عزاداري راه اندازي و ارادت خود را به اين مكان مقدس ابراز مي داشتند. الان هم با وجود وضعيت غيرمتعارف امامزاده از لحاظ ساختماني، در روزهاي پنجشنبه و ايام خاص از طرف بانوان مراسم هاي مختلفي در اين مكان برگزار مي گردد و طبق يك سنت ديرينه در شهر سراب دستجات و عزاداران حضرت اباعبدالله الحسين (علیه السلام) با نظم و ترتيب ويژه اي در روز عاشورا با حضور در اين امامزاده ارادت خود را به خفته در اين خاك ابراز مي دارند.
آستان امامزاده بزرگ (علیه السلام) (بویوک امامزاده) در جنوب غربی شهر سراب و چسبیده به گورستان عمومی شهر واقع شده است.
جناب آقاي سيد جمال ترابي طباطبائي در جلد دوم آثار باستاني آذربايجان بناي بقعه را اينطور تعريف مي كند: «امامزاده بزرگ سراب داراي يك درب ورودي چوبي ساده با سردرب آجري مي باشد. تمام امامزاده بناي است با ازاره سنگي و بدنه و گنبد و مناره هاي آجري سردرب امامزاده داراي مقرنس كاري گچي در طاق نما مي باشد و لچكهاي بالاي آن با آجر لعابي (كاشي) تزيين يافته بوده ولي تمام آن ريخته و جاي كاشي ها بر ملات گچ ديده مي شود آجرها به شكل مثلث ها و چند ضلعي منتظم بوده است. ابعاد بنا در مجموعه 10/25×20/20 متر است و داراي دو مناره به ارتفاع 9 متر مي باشد و اثري از كنگره و موذنه آن باقي نمانده است. نوع ساختمان ساده ولي در بعضي قسمتها با آجر چيني تزييني (جناقي)، تنوعي به ظاهر ساختمان داده اند. سبك بنا و حجم ستونها آن را به قرن هشتم و نهم منسوب مي دارد. ولي بعضي مصالح ساختماني در ازاره ساختمان بكار رفته كه قديمي تر از بناي آجري هستند مانند سنگهاي تراشيده و نقشداري كه در ازاره بيروني بنا بكار رفته است. نظاير اين سنگ بطور ساده يا منقوش تمام ازاره و پله ها را در برگرفته است. داخل امامزاده از دو قسمت متمايز، در سمت راست مسجدي است كوچك و نيمه ويرانه (8×10/25) كه از كفشكن امامزاده راه دارد . كفشكن در وسط بنا قرار داشته ولي حايلي ما بين كفشكن و صحن امامزاده وجود ندارد. سمت چپ بنا به ابعاد 11/8×25×10 متر و 9 طاق كروي و گهواره اي مقام امامزاده را تشكيل مي دهد. مقام امامزاده چهار ستون (پايه طاق نماها) دارد كه فاصله شاه از همديگر 4/12 متر (اضلاع شمالي و جنوبي) و 42/2 متر (اضلاع شرقي و غربي) مي باشد و در ميان 4 ستون قبر قرار داشته و بالاي آن گنبد كروي آجري تعبيه شده است. ستونها 1/4 متر قطعه دارند. پوشش داخلي امامزاده و مسجد آجري و بدون هيچ نوع تزيينات و سنگ نبشته و تاريخ بنا و سازنده بنا مي باشد.» نسبت به مرمت و بازسازي بقعه امامزاده اقدام شده است.
درب اصلي بقعه در حد جنوبي واقع شده و به حياط امامزاده كه حدوداً 5600 متر مربع وسعت دارد باز مي شود و قبلاً اين حياط به صورت گورستان عمومي استفاده مي شد؛ ولي حدود 14 سال است اين گورستان متروكه اعلام شده و از دفن اموات جلوگيري مي نمايند. ولي در قسمت شرقي آن مزار شهداي دفاع مقدس شهر سراب قرار دارد. از طرف اداره اوقاف شهرستان سراب ضريح آلومينيومي براي نصب بر روي مرقد اين امامزاده ساخته شده كه بعد از تعميرات زير گنبد بقعه نصب شده است. در دهه شصت قسمتي از گورستان عمومي تبديل به مزار شهداي جنگ تحميلي شده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان سراب ـ شهر سراب.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally