آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید (علیه السلام) ـ گنبد

یحیی بن زید بن امام سجاد بن امام حسین بن امام علی (علیه السلام)
به امامزاده یحیی بن زید(علیه السلام) معروف می باشد.
حضرت یحیی بن زید بن امام زین العابدین (علیه السلام) از طرف پدر و مادر با سه واسطه از نسل امام علی (علیه السلام) می باشد.
امام علی (علیه السلام) – امام حسین (علیه السلام) ـ امام سجاد (علیه السلام) ـ زید (علیه السلام ) ـ یحیی (علیه السلام)
امام علی (علیه السلام) ـ محمدحنفیه ـ ابوهاشم عبدالله ـ ربطه ـ یحیی (علیه السلام)
پس از شهادت حضرت زید بن علی (علیه السلام) فرزندش یحیی (علیه السلام) از کوفه عازم ایران شده از شهرهای ری و نیشابور عبور کرد و در سرخس مدت شش ماه اقامت نمود و سپس به بلخ رفت. یوسف بن ثمرثقفی حاکم کوفه به حاکم خراسان دستور داد که یحیی (علیه السلام) را دستگیر کند لذا ثمر بن سیار یحیی (علیه السلام) را دستگیر کرد و مدتی بعد به دستور خلیفه (ولید بن یزید اموی) او را آزاد کرد تا خود را به شام نزد خلیفه رساند. در بیهق سبزوار هفتاد تن از شیعیان به او پیوستند و در ابرشهر نیشابور بین آنها و لشگر خراسان جنگ درگرفت که عمرو بن زراره فرماندهی دشمن کشته شد و لشکر خراسان متواری گردید. یحیی (علیه السلام) با افراد خود به جرجان (همین منطقه) آمد و در حوالی این شهر در قریه ای بنام ارغوی (دشت ارغه کنونی) ساکن شد. (شهر جرجان و حوالی آن بعدها بر اثر حمله مغولیا ویرا شد که آثار آن شهر در اطراف مرقد مطهر امامزاده مشهود می باشد و قطعه ای گچ بری محراب نیز در کنار ضریح مطهر با قدمت حدود 800 سال باقی مانده است. حضرت یحیی (علیه السلام) در سال 125 هجری قمری در سن 18 سالگی در جنگی نابرابر شهید شد. سر مطهرش را جدا و به شام نزد خلیفه بردند و بدن مطهرش دو سال بالای دار بود تا اینکه ابومسلم خراسانی قیام کرد و زمانیکه به جرجان رسید بدن مطهر آقا را از دار پایین آورد و پس از غسل و کفن، دفن نمود. محل دفن سر آقا بدرستی معلوم نیست.
ویژگیهای حضرت یحیی بن زید (علیه السلام)
1 ـ یکی از شهدای اسلام می باشد که در سنین جوانی، در جنگ به شهادت رسیده است. (امام جعفر صادق (علیه السلام) بر عموی امامزاده، موضوع شهید شدن یحیی بن زید (علیه السلام) را قبلاً بشارت داده بود.)
2 ـ نوه امام زین العابدین (علیه السلام) و یکی از راویان و محدثین بوده است.
3 ـ اولین بار صحیفه سجادیه یادگار امام زین العابدین (علیه السلام) را به ایران آورده است.
جداً ساحت جـرجان و فضای جبلـین                         مرحبا سبزه صحرا و صفـای قهرین
بارگاهی است در آن ساحت چون خلد برین                  که در آن خفـته پسرزاده نـورالعینین
زاده شـیر خـدا گشـته جـرجان یحیی                          پسر حضرت زید بن علی بن الحسین
بر ولید بن یزید امامزاده اموی کرد خروج                   کشته عده اصحاب شد آنشه به سنین
نعش پاکش بر روی دارفنا ماند دو سال                      اقتدا کرد به این کشته شدن بر ابوین
گشت ظاهر چون ابومسلم و جرجان بگرفت                  دفن کرد آن پسر سبط رسول ثقلیـن
حضرت آیت الله بهجت (رحمة الله علیه ) فرمودند: به نيابت از من شهيد بن شهيد بن شهيد بن شهيد بن شهيد (حضرت يحيي بن زيد (علیه السلام)) را در گنبدكاووس زيارت كنيد.
علماي زيادي وجود حضرت يحيي بن زيد (علیه السلام) در گنبدكاووس زيارت كرده و مورد تاييد مي باشد . از جمله آيت الله كوهستاني و آيت الله ايازي.
در سال 1392 آيت الله ري شهري به زيارت اين حضرت نائل گشتند كه فرمودند: بنده حدودا 35 سال پيش به زيارت اين آقا آمده ام و قدر اين آقا را بدانيد كه از امامزاده هاي معتبر مي باشند.
نكته قابل توجه اينكه حضرت يحيي بن زيد (علیه السلام) زائران بسيار فراواني از برادران و خواهران اهل سنت دارد.
آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید(علیه السلام) درشهرستان گنبدکاووس، بخش مرکزی، دوکیلومتری شهرگنبدکاووس/ قابوس (شهرباستانی وتاریخی جرجان) انتهای خیابان امامزاده مشهوربه شهیدشهرجرجان واقع شده است.بنای اصلی ساختمان بقعه حدوداً 2500 مترمربع شامل حرم، دوگلدسته و سردرب ورودی وهمچنین شبستانهای متعددی به سبک ساختمان های اسلیمی می باشدکه درعرصه ای به مساحت 22500 مترمربع واقع شده که دور تا دور حیاط اصلی بقعه زائرسراهایی جهت استفاده زائرین ساخته شده است. بنای باشکوه ساختمان بقعه آنرا مرحوم علا الدوله درزمان ناصرالدين شاه بناکرد. ضریح مطلا بر روی مرقد این امامزاده نصب گردیده .
اين بقعه هم اکنون داراي 23150 متر مربع فضاي مسقف و شبستان است و در اطراف آن 134 زائر سرا وجود دارد وهرکدام درطول سال تعداد 3000 نفرزائرراپذيرا مي باشند.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان گلستان ـ شهرستان گنبدکاووس ـ بخش مرکزی ـ شهر گنبدکاووس
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 




mehrab motavally