آستان مقدس امامزاده شاهزاده حسین (علیه السلام) ـ جوپار

به امامزاده شاهزاده حسین (علیه السلام) معروف می باشد.
به فرزند امام موسی کاظم (علیه السلام) شهرت دارد و چنین مشهور است که او به همراه شاه چراغ وارد ایران شد و پس از درگیری در شیراز به کرمان مهاجرت نمود و از بیم جان خود در جوپار مخفی شد. و بر طبق قولی مدفون در این بقعه حسین بن حسین بن زید الشهید امام علی بن الحسین السجاد (علیه السلام) است. زیرا امام فخر رازی می نویسد که او در کرمان می زیسته و ملقب به قعدد بوده و دارای سه فرزند معقب است که اسامی آنان عبارتند از یحیی، محمد و زید(الشجره المبارکه: 142) از اینرو احتمال قوی داده می شود که او در جریان قیام محمد بن محمد بن زید شهید (علیه السلام) پسرعموی خود که در سال 199 هجری قمری صورت گرفته، از سوی او و ابن طباطبا امیر کرمان بوده باشد، یا اینکه جهت جذب نیرو به این منطقه مهاجرت کرده باشد. ( قیام ابن طباطبا: 120).
این زیارتگاه باشکوه در 16 کیلومتری غرب شهر ماهان، و در وسط شهر جوپار واقع شده است. بنای امامزاده حسین، از آثار دوران صفویه به شمار می رود و مرکب از صحن، حرم، گنبد و رواق است. با توجه به بنای رفیع این امامزاده و صحن بزرگ و ایوان باشکوه آن از ابهت خاصی برخوردار است که در طول دوران مختلف مرمت و واحدهایی به آن افزوده شده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان کرمان ـ شهرستان ماهان شهر جوپار
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally