زیارتگاه خواجه مراد (رحمة الله علیه) ـ مشهد

به آرامگاه خواجه مراد (رحمة الله علیه) معروف است.
در کتيبهٔ پيشانى ايوان، دربارهٔ شخصيت صاحب مقبره چنين آمده است: «مقبره شريفه هرثمه بن اعين مشهور به خواجه مراد راوى به شهادت حضرت امام رضا (علیه السلام) که در سنه ۲۱۰ وفات يافته».
با استناد به کتب معتبر شیعه نظیر معاجن الائمه (باب هشتم)، تحفه المجالس، تحفه الاحباب، سفینه البحار، نورالابصار و… چنین استنباط می‌گردد، هرثمه بن اعین از محبت کامل و اخلاص شایسته‌ای نسبت به امام هشتم (علیه السلام) برخوردار بوده است، همچنین علامه مامقانی مؤلف تنقیح المقال فی علم الرجال می‌نویسد: به رغم این که وی راوی چگونگی شهادت حضرت رضا (علیه السلام) بود، در زمره شیعیان پاکباخته آن امام بزرگوار به شمار می‌آمد که با همین اعتقاد و تفکر شیعی جان خود را از دست داد و در سال ۲۱۰ هـ.ق به شهادت رسید. برخی منابع وی را از سرداران مأمون معرفی می‌نمایند که از مدینه تا توس حضرت رضا (علیه السلام) را همراهی کرد و پس از شهادت آن امام اقدام به افشاگری علیه مأمون نمود. 
در منابع تاريخى، از خواجه ربيع به نام ربيع‌بن خثيم (بر وزن قريش) ياد شده است. شخصيت مزبور، از تابعين و يکى از هشت تن زاهدان نامدار تاريخ اسلام (زهاد ثمانيه) است. او، دوست و تربيت‌ يافته ابن مسعود ـ صحابى مشهور پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) - است که در آغاز خلافت حضرت على (علیه السلام) در رى حکومت داشت. وى در جنگ صفين، با چهار هزار سپاهى ايرانى به يارى حضرت على (علیه السلام) شتافت و با معاويه به نبرد پرداخت. پس از آن، از جانب حضرت امير به حکومت قزوين منصوب شد. سال درگذشت او را ميان سال‌هاى ۶۱ تا ۶۳ هـ.ق نوشته‌اند. حضرت رضا (علیه السلام) براى اين شخص احترام فراوانى قائل بوده و به زيارت قبر او مى‌رفته است.
زیارتگاه خواجه مراد (رحمة الله علیه) در شهرستان مشهد، در ۱۲ کيلومترى جنوب شرقى مشهد، در دامنهٔ کوه و در کنار يک چشمه قرار گرفته است. اصل بنا، اتاق چهار گوشه‌اى به ابعاد ۴/۳۰×۴ متر است. پيرامون بقعه اتاق‌هايى چند به صورت جدا از هم براى سکونت زائران ساخته شده که از ملحقات بعدى آن است. در نماى شمالى، ايوان بزرگى به ارتفاع ۵ متر بنا شده که داراى تزئينات آيينه‌کارى است. پشت‌ بغل‌هاى ايوان نيز با کاشى‌هاى هفت‌ رنگ زينت شده است. بر فراز ايوان و دو سوى آن، ‌ دو گلدستهٔ کم ارتفاع کاشى‌کارى شده، ‌به نماى ورودى جلوهٔ خاصى بخشيده است. گنبد بقعه، هرمى پنج‌ ضلعى است که از شيروانى‌اى به رنگ سبز برپا شده است. پوشش داخلى حرم به صورت عرقچين ساخته شده است. خواجه مراد (رحمة الله علیه)، از نزديکان امام رضا (علیه السلام) است و مردم منطقه و به خصوص کشاورزان به او ارادتى خاص دارند.
استان خراسان رضوی ـ شهرستان مشهد ـ شهر مشهد.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally