زیارتگاه خواجه اباصلت (رحمة الله علیه) ـ مشهد

به خواجه اباصلت فرزند صالح یا سلیمان هروی مشهور است.
اباصلت‏ يکي از اصحاب خاص علي بن موسي الرضا (علیه السلام) و خادم و محرم‏ اسرار آن حضرت بود.
جد اعلاي عبدالسلام در هرات زندگي مي‏ کرد. وي در يکي از جنگها اسير و به حجاز برده شد و بَرده عبدالرحمان بن جندب گرديد؛ لذا پدران وي در مدينه زندگي مي‏ کردند و او در مدينه منوره متولد گرديد و در آنجا رشد نمود. وي براي به دست آوردن احاديث و سخنان گوهربار اهل‏ بيت پيامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) مسافرت هاي زيادي نمود. گاهي در بغداد، حجاز، کوفه، يمن و مدتي در نيشابور و ديگر شهرهاي‏ خراسان به سر برد. او در علم حديث مقامي بلند و ارجمند پيدا کرد.
عبدالسلام فرزند صالح، کنيه‏ اش اباصلت و معروف به هروي است. سمعاني در انساب خود مي‏ گويد: ابوالصلت فرزند صالح، فرزند سليمان، فرزند ايوب، فرزند ميسره هروي قرشي، از مواليان‏ عبدالرحمان بن جندب است. چون که جد اعلاي وي بَرده عبدالرحمان بود، وي را از مواليان وي‏ شمردند.
اباصلت ‏با اين که از راويان اهل سنت نيز روايات زيادي نقل‏ کرده و در بين آنها نيز به صدق و راستي معروف است؛ اما شيداي‏ ولايت و عاشق اهل‏ بيت پيامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) خصوصاً علي بن موسي الرضا (علیه السلام) بود. تا جايي که افتخار خدمتگذاري آن حضرت را به دست آورد و محرم‏ اسرار آن امام همام (علیه السلام) گرديد.
اباصلت بعد از حرکت امام رضا (علیه السلام) از نیشابور، همراه وی از نیشابور خارج شد و به طرف طوس و مرو حرکت می نماید. او در همه مجالس و محافل با امام رضا (علیه السلام) بوده و هنگام مناظرات و احتجاجات امام با رؤسای ادیان و متکلّمان و دانشمندان حاضر است و بعد از شهادت جانسوزعلی بن موسی الرضا (علیه السلام) دوباره به نیشابور بازگشت و به مناظرات و بحث های علمی و حدیثی مشغول می شود.
از روايات زيادي استفاده مي‏ شود که اباصلت مورد عنايت و توجه‏ حضرت امام رضا (علیه السلام) بود و امام او را بسيار دوست مي‏ داشت. در پيشبرد محافل و مجالس او را همراه خود مي‏ برد و در مواقع خاص‏ت ذکرات بسيار سازنده ‏اي به او مي‏ داد و شخصيت ايماني او را پرورش‏ مي‏ داد.
اباصلت هروي تا آخرين لحظه زندگي امام رضا (علیه السلام)، از وي جدا نشد و حديث غم انگيز شهادت آن حضرت را روایت کرد.
اباصلت هروي در نزد تمام رجال شناسان شيعه و اکثر علماي‏ اهل‏ سنت مورد وثوق مي‏ باشد. روايات وي را با اطمينان خاطر مي‏ پذيرند.
نجاشي مي‏ گويد: عبدالسلام بن صالح، ابوالصلت هروي راوي احاديثي‏ از امام رضا (علیه السلام) است. وي از ثقات به شمار مي‏ رود و کتابي درباره‏ رحلت امام رضا (علیه السلام) تأليف نموده است.
کشي مي‏ گويد: ابوصلت داراي احاديثي منقح و صحيح مي‏ باشد و ما ديديم که او حديث مي‏ شنود و به تشيع بسيار علاقمند است. هيچ گاه‏ دروغ از او مشاهده نشد.
اباصلت هروي به علت اين که با اهل سنت نيز معاشرت داشت و از آنها روايت نقل مي‏ کرد، براي بعضي اين اشتباه پيش آمد که او را عامي و از اهل سنت معرفي کردند.
علامه حلي، وي را از راويان امام رضا (علیه السلام) و مورد اطمينان مي‏ داند و احاديث وي را صحيح مي‏ شمارد.
مرحوم شيخ طوسي، مي‏ گويد: «ابوالصلت‏ خراساني هروي، عامي است‏ و از اصحاب امام رضا (علیه السلام) مي‏ باشد و بکربن صالح از وي روايت نقل‏ کرده است.»
روايات و دلائل و شواهد ديگري نيز حاکي است که وي نه تنها به‏ ولايت امام رضا (علیه السلام) اقرار داشت، بلکه عاشق و شيداي اهل بيت‏ پيامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) بود.
وی با عمری پر برکت در نشر احادیث اهل بیت پیغمبر (صلی الله علیه وآله وسلم) و بحث و مناظره با منکرین دین و مخالفین و خدمتگذاری؛ سال هایی از عمرش با حضرت امام رضا (علیه السلام) بود. وی در سال 232 یا 236 هـ.ق دار فانی را وداع گفت و دوستداران علم و حدیث را داغدار نمود.
آرامگاه خواجه اباصلت (رحمة الله علیه) در فاصله 10 کیلومتری مشهد و در کنارجاده مشهد ـ فریمان واقع شده است. این بنا را حاج محمدعلی درویش احداث کرده و در حال حاضر توسط اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اداره می شود.
این بقعه از سمت جنوب غربی به جاده اصلی مشهد ـ فریمان، از سمت شمال و غرب به آرامستان امام علی (علیه السلام)، از سمت شمال شرق، شرق و جنوب شرقی به زمین های بایر منتهی می شود. کل مساحت آستانه در حدود یک هکتار می باشد و در وسط آن بقعه مرکزی با مساحت تقریبی 1000 متر مربع قرار گرفته است. زمین مجموعه متعلق به آستان قدس رضوی بوده و در حال حاضر هیچگونه اجاره ای پرداخت نمی شود.
بنای پیشین آرامگاه گویا بقعه‌ای نیمه مخروبه بوده که مقارن با گسترش شهر مشهد و به همت کربلایی محمد علی درویش از عرفای سده هشتم هجری به صورت یک بنای چهارضلعی و گنبدی بر فراز آن تجدید بنا گردید و در حدود سال‌های 1310 و 1352 ش مرمت‌ها و الحاقاتی در آن صورت گرفت. همچنین در سال‌های اخیر بنای آرامگاه با زیر بنای 920 متر مربع با شیوه جدید بازسازی شده و نمای ضریح هشت ضلعی بقعه متبرکه ساخته شده است و پیرامون آن نیز تسهیلاتی را از جمله خدمات رفاهی، رستوران، چایخانه، بخش اداری، تجاری و پارکینگ برای زائرین فراهم آورده‌اند.
زائرین
به طور متوسط روزانه بین 6 تا 7 هزار نفر و در کل سال در حدود 2/5 میلیون زائر از استان های مختلف کشور و حتی خارج از کشور همچون عراق، کویت، بحرین، پاکستان، هند و... از بقعه بازدید می کنند؛ ولی به دلیل نبود فضای استراحت توقف آنها بسیار کوتاه و در حد یک زیارت می باشد.
خدمات فرهنگی
• برگزاری نماز جماعت 
• تهیه و نصب بنرهای فرهنگی داخل حرم
یکی دیگر از کارهای فرهنگی صورت گرفته، تهیه بنرهای فرهنگی است که داخل حرم نصب می شوند. محتوای این بنرها روایات و احادیثی است که متناسب با یک موضوع فرهنگی و اجتماعی (مثلاً همسرداری، تربیت فرزندان و...) تهیه و نصب می شود و به صورت دوره ای تعویض می گردند.
• چراغانی و پذیرایی از زائرین در ایام خاص
در برخی ایام همانند میلاد ائمه و جشن های مذهبی و ملی، فضای حرم چراغانی شده و از زائرین با شیرینی و نوشیدنی و در برخی اوقات با غذا پذیرایی می شود و این کار خاطره خوبی را در ذهن زائرین باقی می گذارد.
• اعطای تقدیرنامه
از جمله سایر کارهای فرهنگی مجموعه یکی اینکه تقدیرنامه ای به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی تهیه شده و بدان وسیله از تمامی خیرین و واقفین و... تقدیر و تشکر به عمل می آید و عمل آنها ارج نهاده می شود. همچنین ضمن پذیرایی از کاروان هایی که در بقعه توقف دارند، در باب شخصیت اباصلت و... برای آنها سخنرانی مختصری انجام می شود.
• پاسخگویی به سؤالات زائرین خارجی
به منظور راهنمایی زائرین خارجی و پاسخگویی به سؤالات و احیاناً جذب کمک های آن ها، یک نفر نیروی متخصص و مسلط به زبان های عربی و انگلیسی جذب شده و از این طریق رضایت زائرین خارجی نیز فراهم آمده است.
استان خراسان رضوی ـ شهرستان مشهد ـ شهر مشهد.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally