آستان مقدس امامزاده علی اکبر (علیه السلام) ـ علی آباد

امامزاده علی اکبر (علیه السلام) به امامزاده سلطان سیدعلی اکبر (علیه السلام) مشهورمی باشد.
به اعتقاد اهالی از نوادگان امام موسی کاظم (علیه السلام) است.
آستان باشکوه و زیبای امامزاده سلطان سیدعلی اکبر (علیه السلام) در میان دره ای در یک کیلومتری روستای علی آباد در 22 کیلومتری جنوب غرب شهر داورزن با چشم انداز فوق العاده زیبا واقع شده است. بر بالای بقعه گنبد کلاه خودی بلندی به قطر 10 و ارتفاع 8 متر قرار دارد و در ساقه آن 2 پنجره جهت نورگیری تعبیه شده است. نمای خارجی گنبد اکنون با رنگ سبز نقاشی شده و داخل آن آئینه کاری جالبی دارد کف و ازاره حرم با سنگ سرامیک و کاشی پوشش یافته و یک ردیف کاشی که در آن آیات قرآن و روایات معصومین (علیهم السلام) است، دورتا دور اتاق اجرا شده است. بقعه دارای پنج هزار متر مربع فضای سبز، شصت و پنج باب خانه به عنوان زائرسرا است که باعث رفت و آمد بیشتر زوار شده است. این بقعه دارای موقوفاتی است که من جمله آن 10 ساعت آب و مقداری از اراضی روستای کلاته محمود روستای آبرود است که درآمد آن صرف تعمیرات بقعه می شود.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان خراسان رضوی ـ شهرستان سبزوارـ شهر داورزن ـ روستای علی آباد.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally