آستان مقدس امامزاده سیدناصر (علیه السلام) ـ چشام

امامزاده ناصربن محمد (علیه السلام) مشهور به سیدناصر بن محمد می باشد.
در خصوص شخصیت این امامزاده آمده است: در قصبه چشم، بر جانب قبله، مشهد الناصربن محمد بن احمد بن الحسین العلوی الحسینی الاصغری قرار دارد. مقبره امامزاده حسین الاصغر نیز در کوهپایه شهر نیشابور تا به حال باقی است. در کتاب سراج الانساب چنین می نویسد: نسب شریف میر ناصر سبزواری: ناصرالدین محمد ابن ابومسلم بن ناصر بن علی بن ناصر بن طالب بن یحیی بن محمد بن حسن بن حسین بن زید بن عیسی غضاره ابن علی بن حسین الاصغر بن امام زین العابدین (علیه السلام).
 بقعه امامزاده سيد ناصر بن محمد (علیه السلام) در حاشیه جنوبی روستای چشم از توابع داورزن واقع است. ابوالحسن بیهقی مولف کتاب تاریخ بیهق ضمن شرح احوال بزرگان و اعاظم بیهق از ناصر بن محمد یاد کرده و در صفحه 285 همان کتاب گوید که بر قصبه چشام بر جانب قبله مشهد الناصر بن محمد بن احمد بن حسین العلوی الحسین الاصغری واقع شده است. بدنه بنا، امامزاده ناصر از بیرون، دارای طرح چهارضلعی منتظم است که بر روی آن گنبد دو پوش نسبتاً بزرگی را برآورده اند، گنبد بنا در حدود 18 متر ارتفاع دارد که یکی از بلندترین گنبدهای منطقه سبزوار است، قدیمی ترین کتیبه موجود در این بنا دارای تاریخ 813 هـ ق است. امروزه اين بنا داراى دو درِ ورودى و خروجى، در اضلاع شمالى و جنوبى است و احتمالاً درِ جنوبى را در سال‌هاى اخير باز کرده‌اند. بقعهٔ امامزاده سيد ناصر داراى ايوان و هم‌چنين اتاق‌هايى براى استراحت خدام بقعه بوده است که امروزه همهٔ اين قسمت‌ها فرو ريخته و تنها قسمت اصلى بناى مقبره سالم مانده است. اضلاع داخلى بنا به صورت طاق‌‌نماهاى طويلى بالا رفته‌اند، و در رأس طاق‌نماها اقدام به مقرنس‌کارى آجرى شده است. گنبد بنا در حدود ۱۸ متر ارتفاع دارد و يکى از بلندترين گنبدهاى منطقهٔ سبزوار است. آجرکارى گنبد از داخل، داراى نماى چشم‌نوازى است. در اينجا آجرها را با رج‌هاى جناغى و با مهارت و استادى تمام چيده‌اند. امروزه اثرى از خود مرقد سيدناصر باقى نيست؛ ولى جاى آن با صندوق چوبى جديدى مشخص شده است. قديمى‌ترين کتيبهٔ موجود در اين بنا، داراى تاريخ ۸۱۳ هـ.ق و متعلق به آرامگاه شخصى به نام درويش حسين است که احتمالاً از خدام اوليهٔ‌ بقعه بوده است. بناى آرامگاه سيدناصر بن محمد، از لحاظ نماى بيرونى گنبد و برخى اجزاى ديگر و شباهت‌هايى که با بناى مصلاى سبزوار ـ از آثار قرن هشتم هجرى و متعلق به سربداران ـ دارد، به احتمال قوى از آثار قرن هشتم و نهم هجرى قمرى است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان خراسان رضوی ـ شهرستان سبزوار ـ شهر داورزن ـ روستای چشم.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally