آستانه مقدسه امامزاده بی بی علیه خاتون (علیها السلام) ـ باشتین

معروف به امامزاده بی بی علیه خاتون (علیها السلام) می باشد.
اهالى اين روستا ایشان را خواهرعلى بن موسى‌الرضا (علیه السلام) معرفى مى‌کنند و به آن اعتقاد دارند.
آستانه امامزاده بی بی علیه خاتون (علیها السلام) در حاشيهٔ روستاى باشتين، در۴۰ کيلومترى غرب سبزوار واقع شده است. بناى مزبور‌ دوازده ترک است و به وسيلهٔ حياطى به ابعاد ۵۰×۴۰ متر محصورشده است. هر يک از ترک‌ها از داخل داراى يک طاق‌نماى تزئينى به بلندى ۲/۵ متر است. بر روى اين دوازده ترک به کمک گوشواره‌هاى موجود گنبدى زده‌اند که در سال‌هاى اخير بازسازى شده و بلندى کنونى آن به ۱۵ متر مى‌رسد. مصالح اوليه و اصلى بنا از خشت بوده است ليکن در سال‌‌هاى اخير بنای بقعه را کلاً تغيير داده و با مصالح آجر و سيمان بازسازى کرده‌اند. در حياط امامزاده نيزغرفه‌هايى آجرى بنا کرده‌اند که محل استراحت زائران است. با توجه به طرح کلى بنا به نظر مى‌رسد که بناى اوليه آثارِ پيش از صفويه در اين محل بوده است. در جوار امامزاده،  مقبره‌اى هشت‌ ضلعى با طاق‌‌نماهايى آجرى در بيرون و گنبد کوچکِ عرق‌چينى ساخته شده که مدفن حاج باباخان متوفاى ۱۳۰۱ هـ.ق است.
اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان خراسان رضوی ـ شهرستان سبزوار ـ بخش داورزن ـ دهستان باشتین ـ روستای باشتین.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally