آستان مقدس امامزاده ابویعلی زید (علیه السلام) ـ بروغن

امامزاده ابویعلی زید (علیه السلام) مشهور به سلطان سیدعلی (علیه السلام) می باشد.
در شهرت محلی صاحب بقعه را فرزند حضرت زید معرفی نموده که بدون شک صحیح نمی باشد؛ زیرا صاحب کتاب وزین تاریخ بیهق، این امامزاده را با 16 واسطه نسب به امام سجاد (علیه السلام) می رساند و نام او ابویعلی زید بود که به علی بن زید تصحیف شده است.
نسب شریف او را بیهقی چنین می نویسد: سیدالاجل عزالدین ابویعلی زید بن علی بن محمد بن یحیی بن هبه الله ابی منصور بن ابی الحسن علی بن محمد ابی جعفر الزاهد بن محمد ابی علی بن محمد ابی الحسن بن ابی محمد یحیی بن محمد ابی الحسین بن احمد الزباره بن محمد الاکبر بن عبدالله المفقود بن حسن المکفوف بن حسن الافطس بن علی الاصغر بن امام زین العابدین (علیه السلام).
آستان امامزاده ابویعلی زید (علیه السلام) در میان قبرستان عمومی روستای بروغن در 43 کیلومتری جنوب شرق شهر داورزن واقع شده است. بنای ساختمان بقعه از آثار دوره صفویه است شامل ایوان گنبد و شبستان می باشد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان خراسان رضوی ـ شهرستان سبزوار ـ بخش داورزن ـ شهر داورزن ـ دهستان کاه ـ روستای بروغن.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally