آستان مقدس امامزاده سیدمرتضی (علیه السلام) ـ کاشمر

به امامزاده مرتضی (علیه السلام) معروف می باشد.
ایشان از فرزندان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است.
مزارات دیگری در شهرهای خراسان از جمله اسفراین، بجنورد، بردسکن و قوچان منسوب به این امامزاده می باشد. در حالیکه وی به خراسان سفر نکرده است و در سال 210 ق به دستور مأمون مسموم و به شهادت رسید و آرامگاه وی در کنار مرقد پدرش در صحن کاظمین قرار دارد و به طور مسلم این امامزاده از احفاد و نوادگان آن حضرت و یا شخصیت دیگری غیر از ابراهیم الاصغر المرتضی می باشد.
آستان باشکوه این امامزاده در یک جاده مستقیم و مشجّری که به طول 5 کیلومتر به سوی شمال کاشمر کشیده شده و شهر را به مجموعه ییلاقی و زیبایی منطقه «سیدمرتضی» پیوند می دهد قرار دارد که از جاذبه های زیارتی خاص اهالی خراسان و شهر کاشمر است.
تأسیسات بقعه در میانه آب نماها و جنگل های مصنوعی و فضاهای سبز جدیدالاحداث واقع شده و کل سازه ها در سطحی بلندتر از عرصه پیرامون قرار دارد. آن گونه که حدود 9 پله را باید زیر پا بگذاری تا به صحن امامزاده برسی، در همین آغاز و بلافاصله بعد از آخرین پله سردرب باشکوه صحن را از فضای خارج جدا می کند و گنبد و گلدسته های مرتفع و زیبای بنا در وسط محوطه آشکار می شود.
گلدسته ها و گنبد منقش به کاشیکارى معرق و درج اسماءالله و آیینه کارى داخل حرم و جاذبه هاى اطراف آن براى زائرین و گردش کنندگان خیره کننده است. طرح جامع این امامزاده که در حال اجرا است، شامل کاربری هاى فرهنگى، ادارى، خدماتى، توسعه زائرسرا، پارکینک، شبیه خوانى، مهمانسرا، انتظامى، تجارى و فضاى سبز می باشد و احداث انبار ظروف، حمام مجاور، وضوخانه مستقل خواهران و برادران و کفشداری هاى جداگانه از دیگر خدمات آن است. جذب هزاران زائر و شیفته خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) در ایام سال به ویژه در فصل تابستان و ایام نوروز، اداره اوقاف شهرستان را به ارائه خدمات ویژه با توجه به وجود 70 اتاق اقامتى براى زائرین، تشویق نموده است. با توجه به موقعیت این امامزاده، هر ساله هزاران مشتاق در این مکان مقدس و زیبا حضور پیدا نموده و علاوه بر تجدید ارادت و بهره بردن از مواهب معنوى این امامزاده، از فضاى دلنشین آن نیز بهره مند مى شوند.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان خراسان رضوی ـ شهرستان کاشمر ـ بخش مرکزی ـ شهر کاشمر.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally