آستان مقدس امامزاده علی اشرف (علیه السلام) ـ سمنان

به امامزاده علی اشرف (علیه السلام) معروف می باشد.
جناب امامزاده علی اشرف (علیه السلام) فرزند عمر اشرف بن امام زین العابدین از علمای علم حدیث بوده است وی جد اعلای مادری سید مرتضی و سید رضی می باشد و ناصر کبیر (الاطروش) پادشاه دیلم و طبرستان فرزند اوست. در آثار تاریخی سمنان توسط آیه الله علامه حائری مازندرانی این نسب را مورد تأیید قرار داده اند، او ملقّب به اصغر بود که از محدّثین بنام شیعه است. مادرش امّ ولد و از امام جعفر صادق (علیه السلام) روایت می نمود. که از جمله حقیقت در آثار تاریخی ص 168 و در تاریخ سمنان ص 126 ـ 125 ذکر کرده اند.
صاحب کتاب بحرالانساب در ذکر اولاد امام زین العابدین می نویسد: اما رضی و اشرف در شهر سمنان افتادند و در محله ی زاوغان وطن ساختند و ذریات ایشان بسیار شد به القاب حسینی. عمر اشرف پدر علی اشرف از روحانیون و عباد و زهاد عالیقدر بوده و علی رغم اینکه در دستگاه عباسی و اموی بسیار محترم و دارای منزلت بود لکن در ملک سیاست دخالتی نکرده است. مادر امامزاده علی اشرف ام سلمه دختر امام حسن (علیه السلام) است. بنابراين علي اشرف از طرف مادر حسني و از طرف پدر حسيني است.
شیخ مفید درباره او می گوید: او عمر اشرف فاضل، جلیل، پارسا، با سخاوت و متولی صدقات حضرت رسول و علی (علیهما السلام) بوده است. نیز او را از اصحاب آن امام همام معرفی کرده است. علی اصغر دارای سه فرزند ذکور به اسامی قاسم، و عمرالنجری، وابومحمّد حسن بود. نوه او محمود الصوفی بن قاسم بن علی الأصغر، همان سیّد جلیل القدر است (شیخ مفید محمد بن نعمان، ارشاد، ج 2، ص167)
آستان امامزاده علی اشرف (علیه السلام) در محله ی زادغان سمنان در خیابان امام حسن (علیه السلام)، بین امامزاده علوی (علیه السلام) و امامزاده سیّد زین الدین علی صالح (علیه السلام) واقع شده است، بنای ساختمان بقعه شامل حرم، رواق، ایوان، صحن و گنبد است حرم به صورت محوطة چهارگوشی به ضلع 4/5×4/5 متراست که سه درب آن از سه طرف شمال، شرق و جنوب، به رواق های طرفین ایوان باز می شود. گنبد دارای گردنی کوتاه و استوانه ای شکل است. مساحت عرصه بقعه امامزاده 1500 و مساحت كل بنا 600 و مساحت حرم 20 متر مربع مي باشد.
اين امامزاده با شماره 2420 درتاريخ B210/01/1959 به ثبت رسيده است
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان سمنان ـ شهرستان سمنان ـ بخش مرکزی ـ شهرسمنان
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally