آستان مقدس امامزاده زکریا (علیه السلام) ـ سمنان

به امامزاده زکریا (علیه السلام) معروف می باشد.
از نوادگان امام چهارم شیعیان حضرت علی بن حسین امام زین العابدین (علیه السلام) است. تا چند سال قبل از انقلاب اسلامی ایران از شجره مدفون این بقعه اطلاعی در دست نبود.
علامه حائری درباره ی نسب صاحب این بقعه تحقیقاتی داشته و نتیجه آنرا در 29 صفر سنه 1373ه.ق بدین شرح اعلام نموده اند: امامزاده زکریا (علیه السلام) فرزند سیداسد (علیه السلام) است و سید اسد همان بزرگواری است که در باغات کوشمغان سمنان مدفون و معروف به سید همچون جدش حضرت سیدسجاد (علیه السلام) بوده او را سید گفتند.

آستان امامزاده زكريا (علیه السلام) در شهرستان سمنان، بخش مرکزی، 4 كيلومتري شهر سمنان محله كويور و متصل به شهر قرار دارد. دارای جاده آسفالته و آب لوله كشي و برق منطقه اي مي باشد. ايام مراجعه زائرين در فصل بهار و تابستان و ايام مذهبي است که هرهفته حدود 50 نفر به زيارت امامزاده مشرف مي شوند. مجموع مساحت عرصه و اعياني امامزاده 450 متر مربع و مساحت بنای اصلی بقعه 120 متر و مساحت کل بنا 200 متر مربع مي باشد و مربوط به دوره قاجار است و در تاريخ 17 اسفند 1381 با شماره ي ثبت 7629 به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان سمنان ـ شهرستان سمنان ـ بخش مرکزی ـ شهر سمنان، محله کدیور
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally