زیارتگاه پیغمبران (علیهما السلام) ـ سمنان

به سام النبی و لام النبی (علیهما السلام) مشهورند.
 بقعه پیامبران (علیهما السلام) طبق اعتقادات مردم سمنان و همچنین طبق مفاد کتیبه موجود صاحبان بقعه دو نفر از فرزندان نوح پیغمبرند.
در بيان نسب شريف پيغمبران سيم و لام عليه السلام بدان كه دو بزرگوار دو پيغمبرند از نسل نوح يكي سام و يكي لام، پيروان عراق ابن سام ابن نوحند. بناي سمنان از ايشان شده، از راه البرز به سمنان آمده و قلعه ي جنبندان و اسفنجان و ناسار و كوشمغنان و زاوغان را بنا نهاده و بعضي از مردم سمنان از نسل سام و لامند و وجه تسميه سمنان آن است كه باعث آن سمنك پيغمبر شده و كوه را سيمنك مي‌نامند".  کتاب شناسنامه آثار تاریخی کومش استان سمنان ص 154.
 
بقعه پیامبران (علیهما السلام) در شهرستان سمنان، بخش مرکزی، هجده کیلومتری شمال شرق شهر سمنان در روی قله کوه مرتفعی قرار گرفته است که شامل حرم، گنبد، ايوان و صحن است. حرم محوطه چهار گوشه است. در وسط آن، زير گنبد و روي قبر، صندوق مشبك چوبين قرار دارد. گنبد مخروطي بقعه يك لايه و فاقد پوشش است.برخي از مردم سمنان از نسل سام و لام هستند. دو ايوان پيغمبران رو به جنوب و شرق است و دو طرف ديگر بقعه پرتگاه است كه در يكي از اين دو ايوان، كتيبه‌اي از كاشي وجود دارد که بیانگر نسب آنان می باشد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان سمنان ـ شهرستان سمنان ـ بخش مرکزی ـ شهر سمنان
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally