آستان مقدس امامزاده شاهزاده حسین (علیه السلام) ـ ورامین

به امامزاده شاهزاده حسین (علیه السلام) معروف می باشد.
آستان امامزاده شاهزاده حسين (علیه السلام) در شمال شهر ورامين، خيابان 15 خرداد واقع شده است. بناي به مساحت 300 متر مربع در دو طبقه احداث گرديده و اسكلت آن آجري و قسمتي از كاشيكاري معرق محراب آن باقي مانده است كه از بقاياي آثار هنري نفيس دوران مغول (قرن هفتم) به شمار مي رود. بناى آن از دو بخش تشکيل مى‌شود. قسمت اول كه داراي كاشيهاي زيبايي است در جلو و قسمت دوم كه مقبره در آن قرار گرفته در عقب آن به وسيله در كوچكي به اولي مربوط است رو ‏كاري همه بنا و گنبد،‌ كاهگلي است و هيچگونه تزييني ندارد. در ايام محرم فقط در اين بقعه مراسم مذهبي برگذار مي‌شود و در ساير مواقع در ورودي آن ‏قفل است. وقتي وارد بقعه مي‌شويم بقاياي محراب زيبائي از كاشي معرق لاجوردي و فيروزه‌اي‌ رنگ جلب نظر ما را مي‌كند البته قسمت زيادي از اين كاشيها ‏از بين رفته و يا در شرف نابودي است. اطراف محراب را اگر هم كاشيكاري بوده با گچ و آهك پوشانيده‌اند، ‌در بالاي محراب كتيبه‌اي بوده كه قسمتي از آن ‏از بين رفته و بقيه هم چندان خوانا نيست و فقط اين كلمات «دخل‌ المؤمنين» قابل تشخيص است‎. اداره باستانشناسي هنوز توجهي به اين بنا و كاشيهاي ذي قيمت آن ننموده است. سبك معماري بنا شبيه برج علاء‌الدين و مسجد‌ جامع است بنابر‌اين محتمل ‏است كه در دوره مغول ايجاد شده باشد‎.‎ این بقعه در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۱۸ ذیل شماره ۳۳۹ در فهرست آثار ملى ایران به ثبت رسیده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان تهران ـ شهرستان ورامين ـ بخش مرکزی ـ شهر ورامين
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally