آستان مقدس امامزاده اسماعیل (علیه السلام) ـ شهریار

به امامزاده اسماعيل (علیه السلام) معروف می باشد.
بر طبق شواهد، ایشان فرزند امام موسی بن جعفر(علیه السلام) است.
آستان امامزاده اسماعيل (علیه السلام) در خیابان انقلاب، روبروی میدان شهدای گمنام شهريار واقع شده است. بنای ساختمان قديمي بقعه که بسیارکوچک بود در سالیان قبل تخریب گردید و به جای آن بنایی با اسكلت فلزي و سقف بتوني پيش ساخته بسیار مجلل که شامل گنبد آجری، ایوان، مناره، حرم، ضریح مطلا، صحن و رواق  و گلدسته های کاشیکاری شده، احداث گرديده است. داخل بقعه آيينه كاري شده و ضريح آن فلزي است. بناي بقعه به صورت يک مجموعه داراي دو صحن شرقي و غربي است و اطراف آن را رواقها فرا گرفته است و  مساحت کل 7064 متر مربع می باشد. علاوه بر مجموعه فرهنگي قبلي، مجموعه فرهنگي بزرگي نيز به مساحت 4500 متر مربع در اين بقعه احداث شده که هم اکنون در اختیار مدرسه علمیه و مهد قرآن می باشد. همچنين مدرسه علميه و ساختماني در سه طبقه جهت فعاليتهاي آموزشي در اين بقعه احداث شده است. محوطه ورودی بقعه آرامگاه شهدای 8 سال دفاع مقدس می باشد. فضاي سبز زيبايي در صحن پشت امامزاده وجود دارد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان تهران ـ شهرستان شهريار ـ بخش مرکزی ـ شهر شهريار، خيابان انقلاب، روبروی میدان شهدای گمنام
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally