آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) ـ بافق

به امامزاده عبدالله (علیه السلام) معروف می باشد
به اعتقاد اهالی شخصیت مدفون دراین بقعه امامزاده عبدالله بن موسی بن جعفر (علیه السلام) برادرامام رضا(علیه السلام) و فرزند بلافصل امام هفتم (علیه السلام) است، طبق اشعاری که در سردرب بقعه نصب شده امامزاده عبدالله بن موسی (علیه السلام) ملقب به ظهیرالدین است که درمحاوره مردم نیز به لقب خوانده می شود ولی هیچ مدرکی دال بر مدفون بودن عبدالله بن موسی(علیه السلام) فرزند بلافصل امام هفتم دربافق وجود ندارد و این شهرت تنها از زمان صفویه بربقعه نهاده شده است. ازطرفی لقب ظهیرالدین تنها درمیان ساداتی که از نسل امام جعفرصادق (علیه السلام) بوده متداول واستعمال شده است. درباره شخصیت مدفون در این بقعه سه قول است که از میان آنها قویترین قول بدین شرح است که از اهمیت ویژه ای برخورداراست وباواقعیت نیزنزدیکتر وباداستان شهادت امامزاده عبدالله همخوانی دارد، او را ازنوادگان امام هفتم (علیه السلام) ونسب شریف وی را باچهارواسطه به این صورت ذکرمی نماید: سیدعبدالله بن حمزه بن احمد بن ابراهیم المجاب بن محمدالعابد بن امام موسی کاظم (علیه السلام) وی سیدی جلیل القدر، عظیم الشأن و بسیار بزرگوار بود. پدرش سیدحمزه همچون اکثر سادات موسوی از نسل ابراهیم المجاب درسیرجان کرمان سکونت داشته و در روستای تکیه چهارگنبد دارای گنبد و بارگاه عظیمی است. بسیار مورد احترام ومطاف و زیارتگاه مردم محل و اهالی یزد وکرمان می باشد.
آستان با شکوه امامزاده عبدالله (علیه السلام) درمرکزشهربافق واقع شده ودارای بنایی مفصل و عالی است که ازحيث سبک و گنبد و کاشيکارى و تزئينات داخلى اثرى ارزشمند محسوب مى‌شود و در بدنهٔ اتاق مرقد باکاشى‌هاى مسدس لاجوردى و با حاشيهٔ سياه و سفيد از آثار قرن ۸ و ۹ هجرى پوشيده شده است. لبهٔ غرفه‌هاى فوقانى مشرف به صحن اصلى مزار نيز با همين نوع کاشى مزين گرديده است. سقف داخلى بنا گنبدى مقرنس ‌کارى شده است و ديواره و گوشواره‌هاى زير گنبد رنگ‌آميزى و نقاشى شده و ديوار رو به قبلهٔ محراب گچبرى ظريفى دارد که با آيات قرآن و عبارتى ديگر مزين شده است. اين کتيبه‌ها به خط «حسين يزدى و عمل حسن ولددين جعفر استاد معمارباشي» است.
و درقرن هفتم هـ. ق ساخته شده است. بنای ساختمان بقعه شامل سردرب، هشتی ورودی، اتاق مدخل و اتاق اصلی است . بر سر درب ورودی این امامزاده ، دوکتیبه آجری هم اندازه (ابعادی بین آجرخطایی ونظامی) دیده می شود و درمیان هریک، یک قطعه سنگ تاریخی نصب شده و اشعاری به خط نستعلیق روی آنها حک شده است. سنگ تراشیده شده وسط دارای خط نسخ است ودرآخرآن تاریخ رجب المرجب سنه 1224 هـ. ق دیده می شود. ازویژگی های این بقعه گنبد بلندکاشیکاریهای داخلی وخارجی آن ونیزچراغ های کوچک گلی با لعاب فیروزه ای است که از قدیم خارج گنبد را روشن می کرده است.
حسینیه بزرگی متصل به بقعه امامزاده عبدالله(ع) است که از داخل بنای امامزاده هم بدان راهی است.این حسینیه درسالیان اخیرمرمت شده و درمراسمات مذهبی ازآن استفاده می کنند
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش
استان یزد ـ شهرستان بافق ـ بخش مرکزی ـ شهر بافق. میدان آستانه.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally