آستان مقدس امامزاده ابراهیم (علیه السلام) ـ طجر

نسب شریف امامزاده سید ابراهیم (علیه السلام) مدفون در روستای طجر بخش سامن شهرستان ملایر به چهار واسطه به امام جعفر صادق (علیه السلام) منتهی می شود که از قرار ذیل است:
سید ابراهیم بن عبدالله الاحنف بن عیسی الاکبر النقیب بن محمد الاکبر بن علی العریضی بن الامام جعفر الصادق علیه السلام.
امامزاده ابراهیم (علیه السلام) به امامزاده شاهزاده ابراهیم (علیه السلام) مشهور است.
وی سیدی جلیل القدر، عظیم الشأن و بسیار بزرگوار بود. اکثر اجداد او از بزرگان سادات ری، اصفهان و قم و جبل بودند. او نواده بزرگوار سیدعلی العریضی متوفای 220 هـ.ق است که محضر چند تن از ائمه (علیهم السلام) را درک نموده و صاحب کتاب «المسائل علی بن جعفر» است. وی دارای فرزندان زیادی است که یکی از آنان سید محمد است که مکنی به ابوعبدالله و سیدی شریف و بزرگوار بود. از او فرزندان زیادی به وجود آمد که یکی از آنان سید عیسی الاکبر است. علمای انساب سید عیسی الاکبر را به عنوان نقیب شهر ری می دانند و از او ستایش بسیاری به عمل می آورند. علامه سید ابوالحسن عمری نسابه از او به عنوان: «نقیباً وجیهاً و یعرف بالرومی» یاد می کند. او دارای 28 فرزند ذکور است که جملگی از بزرگان سادات ری و اصفهان و جبل بودند. سید عیسی فرزندی داشته بنام سیدعبدالله که به احنف ملقب، و زیاده با حشمت و بزرگوار بود.
سید عیسی، علاوه بر سید عبدالله احنف، سه فرزند دیگر بنام سید عبدالله داشته که هر سه از سادات بزرگوار جبل بودند که در ملایر سکونت داشته اند. برای فرق گذاشتن بین این چهار برادر هر یک به نامی ملقب بودند. سید عبدالله اول ملقب به اکبر که در روستای دائیلر مدفون و دارای بقعه و بارگاهی است. سید عبدالله دوم ملقب به احول، که در روستای مهرآباد مدفون و دارای بقعه و بارگاهی است و سید عبدالله میانی که ملقب به اصغر و در روستای خردمند مدفون است و سید عبدالله آخر که به احنف ملقب می باشد.
علامه سید عمیدی نسابه برای عبدالله احنف سیزده فرزند می نویسد و قایل است که همگی آنان در منطقه جبل سکونت داشته است. یکی از فرزندان وی سید عبدالله است که مشهد و آرامگاه او در خیابان بروجردی شهر ملایر زیارتگاه دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) است. وی برادری داشته به نام سید خضر که در شهر همدان دارای گنبد رفیع است. برادر دیگر او که از بزرگان سادات ملایر بوده در روستای طجر سامن دارای گنبد و بارگاه می باشد. این سه برادر از اعلام قرن چهارم هجری و متوفای نیمه دوم این قرن می باشند.
منابع: التذکره: 156، المشجر الکشاف1: 267، دائرة المعارف بقاع متبرکه 8: 212 ـ 213.
آستان باشکوه امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در 4 کیلومتری شهر سامن از توابع شهرستان ملایر، در وسط گورستان عمومی روستای طجر واقع شده است. مساحت امامزاده در حدود 28×30 متر است و گنبد آن دارای تیر چوبی است. صندوق امامزاده نیز از جنس چوب می باشد؛ طاق امامزاده خشتی گلی است. اصل بنای ساختمان بقعه مربوط به دوران قاجاریه بود. ابتدا به صورت مکانی کوچک بوده که خانواده ای فقیری در آنجا زندگی می کرده و از کمک های مردمی روزگار را می گذرانده اند. پس از وی سیدی آنجا را نگهداری می کرد. در سال 1348 توسط اهالی بازسازی شده و در حدود 35 سال قبل ضریح بسیارعالی بر روی مرقد امامزاده نصب شده است. ضریح امامزاده در حدود 3 × 2 متراست و ساخت آن در اصفهان میدان نقش جهان انجام شده است. این بقعه دارای گنبدی گرد است. مساحت تقریبی بنا 200 متراست که در جانب آن مسجد واقع شده و توسط هفت پلکان به صحن یا ایوان کوچک بقعه و پس از عبور از ایوان بقعه داخل حرم می شود. فضای اطراف حرم حدوداً 2000 متر مربع است که بوسیلۀ دیوار دور تا دور آن محصور گردیده است. ورودی و خروجی فضای اطراف حرم دارای درب مشخصی نیست. داخل محوطه و سمت راست حرم مسجدی چسبیده به بقعه امامزاده وجود دارد که مسجدی بزرگ و زیباست. در کنارمسجد مقبرۀ بسیار زیبایی برای شهدا ساخته شده است. اولین شهید روستا در جنگ تحمیلی شهید علی مطلبی است. روستا کلاً دارای 14 شهید است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان همدان ـ شهرستان ملایر ـ بخش سامن ـ 15 کیلومتری شهر ملایر ـ روستای طجر
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally