آستان مقدس امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) ـ قشم

به امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) معروف می باشد.
اهالی ایشان را به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) منسوب می دانند.
اما بر اساس تحقیقات بعمل آمده نسب شریفشان با پنج واسطه به امام علی (علیه السلام) منتهی می شود که از قرار ذیل است:
سید مظفر بن جعفر بن ابی الطیب بن محمد الابله بن جعفر بن محمد ابی عمر بن عمر الاطراف بن الامام علی امیرالمؤمنین (علیه السلام).
وی سیدی جلیل القدر، عظیم الشان و بسیار بزرگوار بود. پس از شکست قیام این طباطبا در سال ۲۰۰ هـ.ق وتحت تعقیب سادات شرکت کننده در این قیام جمع کثیری ازسادات علوی ازخوف عمال بنی عباس پس ازشهادت امام رضا (علیه السلام) از موطن حجاز به دیگر شهرهای اسلامی مهاجرت نموده اند که یکی از آن شهرها قم بود.
ابوالحسن عمری نسابه در این باره می نویسند: فرزندان جعفربن محمد ابله به خاطر ترس از عمال خلیفه عباسی در دیگر شهرهای اسلامی متفرق و مخفی شدند. از این رو اسحاق و یعقوب فرزندان جعفر به قم و سید مظفر به فارس و محمد و هاشم به ری رفتند. سپس به کرمان منتقل شدند، ابوالطیب جعفر پدر امامزاده سید مظفر مدفون در قشم مدتی در حجاز بود و سپس مخفی شدند. وی هفت فرزند داشته که در شهرهای ری فارس و قم سکونت داشته اند.
برادر امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) به نام امامزاده محمد (علیه السلام) پس از چندی سکونت در شهر ری به خاطر ناآرامی های موجود در این شهر به کرمان مهاجرت می کند و در این شهر فرزندی به نام احمد از او به دنیا می آید. از احمد نیز سه فرزند به یادگارمی ماند که دو تن آنان به اسامی حسن و حسین در کرمان بودند. حسین بن احمد نوه برادری سید اسحاق فرزندی به نام زید داشت که در نبرد علیه خوارج به شهادت رسید. اینک آرامگاه او در شهر بم به شاهزاده زید مشهور و معروف است.
امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) به خاطرعدم رویارویی با عمال خلیفه به جزیره قشم مهاجرت کرد و در آنجا مخفیانه زندگی می کرد.
سیدابوطالب مروزی نسّابه تصریح دارد که پدرامامزاده سیدمظفر (علیه السلام) عنی جعفرابوالطیب نیز در قشم سکونت داشته است. متأسفانه در منابع موجود از همسر و تعداد فرزندان امامزاده سید مظفر (علیه السلام) سخنی به میان نیامده و از تاریخ وفات او نیز گزارشی به ثبت نرسیده است؛ اما با وجود واسطه ها در نسب شریف او می توان گمان زد که وی در ربع اول قرن سوم هجری وفات یافته باشد اکثر پسرعموهای امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) و برادرزادگان وی در طبرستان، کرمان و شهر ری از مشاهیر علویان و از زهاد و عباد و مجاهدان به شمارمی رفتند و قبور جمع کثیری از آنان امروزه زیارتگاه دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) است.
منابع و مصادر تحقیق:
1ـ منتقلة الطالبیه ۸
2ـ مزارات کرمان ۲۲۹:۱ ـ ۲۲۸.
3ـ المجدی: ۲۴۹-۲۵۰ الدرة الذهبیه ۱۹۹:۲
4ـ تهذیب الانساب: ۳۰۳، الفخری: ۱۸۱
5ـ الشجره المبارکه: ۲۱۶
6ـ ستاره کویر: ۱۴۳/
آستان امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان قشم، داخل شهر قشم، ضلع شمالی میدان جهاد واقع شده است.
بنای ساختمان بقعه شامل شبستانی به مساحت 150 مترمربع به همراه گنبد و دو گلدسته می باشد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان هرمزگان ـ شهرستان قشم ـ بخش مرکزی ـ شهر قشم.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally