آستان مقدس عبدالغفار (علیه السلام) ـ شیخ موسی

به امامزاده عبدالغفار (علیه السلام) معروف می باشد.
دررابطه با شجره نامه ی آنحضرت اکثر معمرین و مومنین محلی ایشان را از اولاد امام موسی الکاظم (علیه السلام) می دانند.
آستان عبدالغفار (علیه السلام) روستای شیخ موسی از توابع سجاس یکی دیگر از بناهای دوره ی قاجار است که در یکی کیلومتری سمت غربی روستا، در محل قبرستان قدیمی واقع گردیده است. این بنای قدیمی که از نظر قدمت، ساخت و نوع معماری با بنای امامزاده سیدابراهیم (علیه السلام) روستای آغاجری قابل مقایسه می باشد، از دو قسمت تشکیل یافته است؛ بخش نخست محوطه ای به طول 8/80 و عرض 4 متر است که از سنگ و ملات سیمان درست شده و هنوز سقفی برای آن در نظر گرفته نشده است. بخش دیگر پلانی مدور به قطر 3/60 متر است که ضخامت دیوارهای آن 1/10 متر بوده و گنبد مخروط شکلی بر روی این دیوارها استوار گشته است، مصالح به کار رفته در ساختمان این قسمت، سنگ و گچ نیم پخت می باشد.
در وسط اتاق قدیمی گنبددار این بنا، مقبره ی امامزاده قرار دارد که سنگ قبری بر روی آن دیده نمی شود، این بخش و قسمت های دیگر بقعه بارها مورد حفاری غیر مجاز قرار گرفته و احتمالاً سنگ قبر امامزاده نیز در یکی از این حفاری ها به سرقت رفته است. ورودی بقعه در ضلع شرقی بنا واقع گردیده است، در مقابل این قسمت قبرستان وسیعی قرار دارد که تاریخ وفات بعضی از صاحبان قبور به سال های 1216 و 1218 هـ .ق. بر می گردد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

استان زنجان ـ شهرستان خدابنده ـ بخش ـ شهرخدابنده ـ دهستان ـ روستای شیخ موسی

ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally