آستانه مقدسه امامزاده بی بی رقیه خاتون (علیها السلام) ـ نطنز

به امامزاده بی بی رقیه خاتون (علیها السلام) معروف می باشد.
نسب این امامزادة شریفه به اعتقاد اهالی و بزرگان شهر به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد.
آستانه امامزاده رقیه خاتون (علیها السلام) در شهرستان نطنز، بخش مرکزی، شهر نطنز واقع شده است. ساختمان امامزاده تا سال 1351 بنایی با مصالح خشت و گل بوده که به همت هئیت امناء، خیرین بنای قدیم تخریب و بنای جدید جایگزین بنای قبل آن گشته است. مساحت صحن زیارتگاه حدود 10/000 هزار متر مربع می باشد و مساحت زیربنای حرم 500 متر مربع است. ارتفاع گنبد دوپوش زیارتگاه از کف 22 متر ارتفاع دارد. در داخل بقعه و حرم ضریحی فلزی در ابعاد 2/5×3/5 روی سنگ امامزادة شریفه قرار گرفته است. در اطراف ضریح 8 ستون کاشیکاری شده قرار دارد که در انتهای ستونها تا سقف به صورت هنرمندانه ای آینه کاری گردیده است. در طرح آینده تمامی دیوارهای زیارتگاه به روایت هیئت امناء کاشیکاری و آینه کاری خواهد گردید. مردم شهر نطنز و خصوصاً بانوان با توجه به کرامات این امامزاده شریفه به این مکان مقدس احترام و ارادت ویژه قائل می باشند.
اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان اصفهان ـ شهرستان نطنز ـ بخش مرکزی ـ شهر نطنز.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally