آستان مقدس امامزاده سیداسماعیل (علیه السلام) ـ میانه

به امامزاده سیداسماعیل (علیه السلام) معروف می باشد.
آن گونه که روی سنگ مزار ایشان حک شده کشف مزار شریف ایشان مربوط به سال 923 ق است. این بقعه از این تاریخ به بعد مورد توجه اهالی میانه قرا گرفته است. 
اهالی میانه معتقدند که ایشان نواده امام جعفر صادق (علیه السلام) است و عده ای هم امامزاده سید محمد مدفون در روستای کندوان را پدر امامزاده اسماعیل (علیه السلام) می دانند. هم اکنون آستان مقدس امامزاده سید اسماعیل (علیه السلام) تحت نظر هیأت امنا اداره می شود. تولیت آن بقعه مبارکه در سال 1373 ق از طرف آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی (رحمت الله علیه) به آیت الله حاج سید عبدالستار محمدی واگذار شده بود. ایشان در آبادانی و توسعه آن حرم منور نقش اساسی داشت.
آستان مقدس امامزاده کمال الدین اسماعیل بن محمد بن جعفر الصادق (علیه السلام) در شهرستان میانه و در خیابان امام خمینی (رحمت الله علیه) قرار دارد. قدمت نخستین ساخت بنای بقعه معلوم نیست و در طول سالیان متمادی بارها تعمیر و مرمت شده است ولی توسعه و تجدید بنای کلی آن از سال 1342 ش شروع و تا به حال ادامه دارد. این بقعه یکی از امامزادگان مشهور آذربایجان است و فضای بسیار معنوی بر آنجا حکم فرماست.
هم اینک آستان مقدس امامزاده سید اسماعیل (علیه السلام) متشکل از صحن، مسجد جامع، گنبدخانه، مصلی، شبستان مردان و زنان، کتابخانه، سرویس بهداشتی و وضوخانه است. صحن امامزاده با چهار در ورودی با خیابان ها و محلات شهر مرتبط است.
ورودی ضلع غربی به کوچه ی امام جمعه، ورودی ضلع شرقی به چهارراه پایین (خیابان طالقانی)، وروردی ضلع جنوبی به کوچه پشت امامزاده و محله ی قره داغی ها و ورودی ضلع شمالی به کوچه متولی و کوی امامزاده باز می شود.
این ورودی دارای سه ایوان با سه طاق نما است که طاق نمای وسطی رفیع تر و عریض تر از دو طاق نمای طرفین است. بالای دو طاق نمای کوچک، دو گلدسته بزرگ و بالای طاق ورودی اصلی گلدسته کوچکی قرار دارد. گلدسته ها و پیشانی رواق با کاشی های هفت رنگ و نقوش اسلیمی مزین به اسماء الهی، آیات قرآن و سوره مبارکه تکویر است و بالای دو ایوان کوچک عبارت «السلام علیک یا صاحب الزمان» نقش بسته و بالای ایوان وسطی کتیبه ای با عبارت زیر نصب شده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
بارگاه ملکوتی امامزاده اسماعیل بن محمد بن جعفر صادق (علیه السلام) بانی خیر حاج حبیب صالحی
پس از ورود از در شمالی اولین محلی که دیده می شود نمای ورودی مسجد جامع است. سردری بسیار عالی با کاشی کاری زیبا، بدنه ای آجری و کتیبه ای با خط نستعلیق که عبارت «مسجد جامع امامزاده اسماعیل (علیه السلام)» بر روی آن حک شده است.
بالای کتیبه دیوار مشبکی به رنگ فیروزه ای به چشم می خورد. حاشیه های دور درِ ورودی کتیبه هایی به خط ثلث حاوی سوره مبارکه کوثر، آیه 35 سوره مبارکه نور و اسماء الهی است.
سمت راست مسجد جامع، رواقی وجود دارد با پایه هایی که بر روی حجم های گلدانی به رنگ فیروزه ای بنا شده است. پیشانی رواق، کتیبه ای با آیات قرآنی به خط ثلث دارد و لچکی های آن با کاشی هفت رنگ فیروزه ای و نقوش اسلیمی زینت داده شده است. در نمای داخلی رواق پنجره های قوسی شکل فلزی شبستان قرار دارد.
در صحن شرقی گلدسته آجری به بلندی 13 متر هست که قدمت آن از اشعاری که بر روی سنگ نوشته ای در بنا نصب شده است مشخص می شود.
در ضلع شرقی و بخشی از ضلع شمالی صحن، رواقی با طاق نماهایی قوس دار، کاشی کاری شده و کتیبه ای بلند بر پیشانی آن احداث شده است، وجود دارد.
در ضلع شرقی بقعه، ورودی جداگانه ای برای آقایان وجود دارد. این ورودی، طاق نمای رفیع و سه طاق نمای کوچک در سمت راست آن دارد. ازاره ی سنگی با رنگ سایه، کاشی کاری هفت رنگ با نقوش اسلیمی، و حاشیه های کتیبه به خط ثلث، تزیینات نمای ورودی بقعه هستند. دو گلدسته ی باریک با فرمی ترکیبی از گلدان وساقه منار، بر روی این نما قرار گرفته اند. در این نما پنجره هایی هم اندازه وجود دارد که بر پیشانی آن ها کتیبه ای حاوی آیات الهی نصب است. لچکی های پنجره ها، کاشی هفت رنگ و دارای نقش اسلیمی هستند. رو به روی در ورودی آب فشانی از سنگ و بتن قرار دارد.
پلان گنبدخانه به فرم هشت ضلعی است که تمامی نمای داخلی آن به غیر از ازاره ی سنگی که از جنس مرمر سبز رنگ است آینه کاری شده است. قاب بندیهای قوسی رفیع، کاربندی زیر گنبد و داخل طاق نماها، نقوش گره و انواع نقوش مرسوم آینه کاری شده و بر زیبایی فضای داخلی گنبدخانه چندین برابر افزوده است.
سازه اصلی گنبد بر هشت پایه بنا شده است. دوال داخلی گنبد کتیبه ای به خط ثلث دارد که روی آن هشت پنجره ی سه تایی از جنس فلز، ساقه بلند را تشکیل داده است. آینه کاری زیر گنبد شمسه ای است که حمیل بندی آینه ای دارد و لوستر بزرگ و بلوری از زیر گنبد آویزان است.
ضریح نقره ای با ابعاد 3×2 متر زیر گنبد قرار دارد و در سال 1378 ش نصب شده است. سرترنج هایی ایستاده با نگین هایی میناکاری شده در چهار وجه ضریح دیده می شود. گلدان های گل طلایی با گلهای الوان در چهار گوشه در بالای ضریح قرارداده شده است. شعری به خط نستعلیق با نواری از قاب بندی دور تا دور ضریح قلم زنی شده است. بالای در ضریح مشخصات مربوط به ساخت و نصب ضریح چنین حک شده است:
ضریح مطهر امامزاده سید اسماعیل با همکاری و مدیریت ادراه کل اوقاف و به اهتمام هیأت امنا به ریاست حضرت حجت الاسلام حاج سید عبدالستار محمدی از محل نذورات ساخته و نصب گردید. سازنده احمد و عباس پرورش، قلمزنی احمد و نجاری حاج نعمت الله حیدرزاده، اصفهان 1378.
در ضلع شرقی گنبدخانه، شبستان مردانه (رواق دارالسلام) قرار دارد. فضای گنبدخانه به وسیله یک در چوبی گره چینی با فضای شبستان متصل است. شبستان حدود 10 متر مربع مساحت دارد و در ضلع جنوبی آن کفشکنی به ابعاد 5×6 متر واقع است. این کفشکن به صحن شرقی باز می شود. تمامی نمای داخلی شبستان به جز ازاره ی سنگی اش آینه کاری شده است. این آینه کاری که از قاب بندی های مستطیل و مربع بر روی بدنه ها با نقوش معمول آینه کاری اجرا شده است. حاشیه ها، قاب بندی ها، پوشش سقف، نقوش گره و مرسوم آینه کاری را در خود جای داده اند و فرم های قاب بندی های تابعی از موقعیت بازشوها ودرگاهی ها تبعیت می کنند. لوستر بزرگی در میانه فضای رواق قرار دارد.
مسجد جامع در ضلع شمالی، دفتر هیأت امنا در ضلع جنوبی و گنبدخانه در ضلع غربی رواق قرار دارد.
درضلع شمالی گنبدخانه، مسجد جامع قرار دارد. مسجد جامع به یک در چوبی گره چینی با شبستان و با یک در معرق گره چینی با گنبدخانه مربوط می شود. مسجد جامع حدود 850 متر مربع مساحت دارد و تمامی دیوارهای اطراف داخل مسجد کاشی کاری هایی با زمینه ی فیروزه ای دارد و قاب بندی هایی به فرم های قوسی و مستطیل، نقوش تزیین را در خود جای داده اند.
در ضلع غربی گنبدخانه، شبستان زنان (زینبیه) قرار گرفته که 200 متر مربع مساحت دارد و از الحاقات جدید به این آستان مقدس محسوب می شود. این فضا شامل سه قسمت است که بخش میانی، سقفی بلندتر از دو بخش دیگر دارد. سقف بخش مرکزی لمبه کوبی چوبی دارد و از دو طرف، پنجره هایی قوس دار و فلزی نور داخل شبستان را تأمین می کنند. این شبستان فاقد هر گونه تزیینات است و فقط یک  گچ کاری ساده در دیوارهای شبستان پیداست. دو شبستان در طبقه بالا مشرف به مسجد جامع است و پنجره ها و درهای آن ها به بالکن رواق بیرونی راه دارد. پوشش مسجد جامع پوشش خرپا است که با سازه فلزی اجرا شده و شیروانی آن با ایرانیت معمولی پوشش داده شده است. پوشش سایر سقف ها لایه ای از ایزوگام دارد و نمای بیرونی گبند طلاکاری شده است.
 مردم در مناسبت های مذهبی، به ویژه شب های احیا و ایام محرم به شکل دسته های عزاداری در صحن وسرای امامزاده به عزاداری و سینه زنی می پردازند.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان میانه ـ شهر میانه، خیابان امام خمینی (رحمت الله علیه).
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally