آستان مقدس امامزادگان سیدحسن و سیدمحمد (علیهما السلام) ـ ابرغان

به گفته هیأت امنا قبور منور این امامزادگان بیش از دو قرن است که توسط شخصی به نام شیخ بدل فرزند شیخ محمد؛ فرزند شیخ عبدل؛ فرزند شیخ احمد؛ فرزند محمد آقا کشف شده است. 
روی سنگ قبرها اسماء مبارک امامزادگان حکاکی شده که مشخص می کند از ذریه ی حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) هستند.
بقعه امامزادگان سیدحسن و سیدمحمد (علیهما السلام) در شهرستان مرند وسط روستای ابرغان واقع شده است. بنای قبلی بقعه در سال 1347 ش از سنگ و گل احداث شده بود و بانیان آن اهالی روستا بودند. در سال 1366 ش بانو حاجیه فاطمه سلیمانی به کمک افراد نیکوکار اقدام به تجدید بنای آن کردند. در سال 1386 ش نیز بنای بقعه به دست اهالی و هیأت امنا مورد تعمیر قرار گرفت. بر روی لوحی که داخل اتاق اصلی روی دیوار نصب شده درباره ی نحوه ی ساخت و نگهداری بقعه آمده است.
بسم الله الرحمن الرحیم
این بنا در تاریخ 1340 ش با کمک اهالی مؤمن و خیر روستای ابرغان و  حاجیه خانم فاطمه سلیمانی احداث گردید و حدود 30 سال خدمتگزاری در این حرم مطهر را برعهده گرفته بوده اند، از آن پس توسط هیأت امنا و اداره ی اوقاف مرند رسیدگی می شود و در مرداد ماه 1386 ش این بنا توسط اهالی ابرغان تعمیر گردید. بقعه متشکل از صحن، اتاق اصلی، انبار، کفشکن و زائرسرا است. صحن بقعه با دیوار آجری محصور شده و دارای چهار ضلع اصلی است. نمای بیرونی بقعه با آجر بهمن اجرا شده و سایه بانی از سازه ی سقف در نمای شرقی و غربی دارد. ابعاد تقریبی بقعه 9×6 متر و با استفاده از مصالح جدید بنا شده است. کفشکن دارای دو در نمای شرقی و غربی است. اتاق اصلی در ضلع جنوبی کفشکن قرار دارد و به وسیله ی یک در با هم مربوط شده اند. ضریح در وسط اتاق اصلی قرار گرفته و پنجره های آن به ضلع های شرقی، غربی و جنوبی تعبیه شده که دارای حفاظ آهنی سبز روشن هستد. کف بقعه با فرش و پتو مفروش شده و دیوارهای آن گچ اندود و رنگ آمیزی شده است. نیم متر پایین تر از سقف، دور تا دور اتاق مزین به آیة الکرسی است و اسماء پنج تن آل عبا (علیهم السلام) در دیوارها به چشم می خورد. سقف بقعه گچبری دارد.
ضریح آلومینیومی در وسط اتاق قرار دارد که در سال 387 ش نصب شده است. بالای ضریح با پارچه ای سبز و گلهای مصنوعی تزیین شده و در داخل آن دو قبر با سنگ قبرهایی از جنس مرمر سیاه قرار دارد. روی سنگ قبرها اسماء مبارک امامزادگان حکاکی شده که مشخص می کند از ذریه ی حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) هستند.
بقعه یاد شده دارای امکانات خوبی است و یکی از بقاع مهم مرند به شمار می رود. این بقعه در ایام مخصوص سال به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا از زائران فراوانی از مناطق دور و نزدیک پذیراست. هم اکنون بقعه تحت نظر هیأت امنا اداره می شود. بیشتر اداره آن برعهده حاجیه خانم فاطمه سلیمانی که به مدت سی سال خادم افتخاری بقعه بوده، می باشد.
اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان مرند ـ روستای ابرغان.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally