آستان مقدس امامزاده سید ابراهیم (علیه السلام) ـ مرند

به امامزاده ابراهيم (علیه السلام) معروف می باشد.
اهالي معتقد هستند که امامزاده ابراهيم (علیه السلام) از اولاد حضرت امام موسي بن جعفر (علیه السلام) است. بر درب ورودي قبراين بزرگوار نوشته اند: «ابراهيم بن موسي الكاظم (علیه السلام) با دستورهارون از عراق تا اراضي ميانه آذربايجان تعقيب ودرآن بلاد دستگير و بلافاصله با امر قبلي امير شهيد و در قريه يالدور از توابع آبادي مادوند (مرند) دفن گرديد». بدون شک خفته در این مزار با ابراهیم المرتضی اشتباه گرفته شده است.
علامه نسابه ابن مهنا، از سکونت و وفات سیدابراهیم بن موسی بن جعفر بن ابراهیم المرتضی ابن امام موسی بن جعفر (علیه السلام) درمراغه سخن گفته و می نویسد: «او فرزندی داشته به نام حسن الشیخ که در مراغه سکنی داشته است. حسن نیز دارای دو فرزند به اسامی موسی و ابراهیم بوده و جملگی در مراغه سکونت داشته اند.»
بنابراین می توان معتقد بود در این مزار متبرک همین سیدابراهیم بن موسی بن جعفر بن ابراهیم بن امام موسی بن جعفر (علیه السلام) مدفون است که با سه واسطه به امام موسی کاظم (علیه السلام) نسب می رساند.
او همچون اجداد شریفش سیدی جلیل القدر، شریف، بزرگوار و متقی بود و در نسب شریفش نام پدر و جد اول او در مرحله دوم نیز تکرار شده است. به هرحال جد اعلایش ابراهیم بن موسی (علیه السلام) در سال 210 هجری قمری در بغداد به دست مأمون عباسی به شهادت رسیده و از انجاییکه علمای انساب هر سه نسل را یکصد سال محاسبه می کنند، بنابراین سال وفات سیدابراهیم سال 310 هجری قمری بدست می آید و معلوم می گردد که وی از واردین نیمه آخر قرن سوم به مراغه است که پس از حدود بیست سال سکونت در مراغه عاقبت وفات یافته و در این مکان دفن شده است. مزار فرزند او در یکی از روستاهای مراغه به حسن الشیخ معروف است.
آستان متبركه امامزاده ابراهيم (علیه السلام) در شهر مرند در خيابان شريعتي، محله يالدور واقع شده که نسبتاً تازه ساخت و به شکل حسینیه ای بزرگ و مستطیل می باشد.
از اولین بنای بقعه و بانیان آن اطلاعی در دست نیست ولی آنچه مسلم است بنای پیشین بسیار محقر بوده و بنای فعلی هم پس از پیروزی انقلاب اسلامی احداث و به مرور زمان تکمیل شده است. بقعه متشکل از صحن، گنبدخانه و کفشکن است. در ورودی صحن در کوچه همجوار قرار دارد که به وسیله ی درِ دیگری در ضلع غربی با داخل بقعه ارتباط دارد.
نمای بیرونی بقعه با سنگ مرمر سفید، نماکاری شده و دارای ازاره ی سنگی 20 سانتی متری است. دو گلدسته کم ارتفاع ، گنبد پیازی شکل نقره ای و سه پنجره بزرگ در نمای اصلی قابل مشاهده است و درِ ووردی بقعه نیز در نمای اصلی قرار دارد. بقعه حدود نیم متر از سطح خیابان بالاتر است و سقف نمای داخلی آن پس از اجرای ازاره با سنگ مرمر و نواری از مرمر سیاه با گچ سفید اندود شده است. لایه درونی گنبد پس از اندودکاری با گچ سفید با نقاشی و گلهای اسلیمی رنگ آمیزی شده و آیات قرآنی و روایات ائمه هدی (علیهم السلام) روی آن نقش بسته است. کف بقعه با فرش های دست بافت ماشینی و پتو مفروش شده است.
ضریح آهنی بقعه به ابعاد 3×2 متر و نزدیک دیوار شمالی و غربی قرار دارد. بالای ضریح با پارجه سبزرنگی که مزین به اسماء مبارک امامان معصوم (علیهم السلام) است پوشیده شده و بالای آن با گلدان هایی که دارای گل های مصنوعی است زینت داده شده است. بر روی قبر امامزاده سید ابراهیم  (علیه السلام) سنگ مرمر زیبای قرار دارد. ابعاد آن 0/80×1/5 متر و ارتفاع آن 70 سانتی متر است. دیواره های قبر مزین به آیات الهی است و رونوشت مرقد نیز بدین قرار است:
«کُل شیء هالکٌ إلا وَجهَهُ»
مدفن السید الشریف الجلیل، السید ابراهیم بن الامام موسی بن جعفر (علیه السلام) استشهد بامر الهارون لعنة الله تعالی و دفن فی مرند فی آذربایجان رحمة الله تعالی علیه.
آستان امامزاده سید ابراهیم (علیه السلام) از بقاع مهم شهرستان مرند است. بقعه در طول سال محل تجمع و برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی است. بقعه از امکانات خوبی برخوردار است و دارای موقوفاتی مثل 17 باب مغازه در خیابان دکتر شریعتی و چهار واحد آپارتمان هر کدام به مساحت 120 متر مربع در خیابان یاد شده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان مرند ـ خیابان شریعتی ـ محله یالدور. 
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally