آستان مقدس امامزادگان سیدجمال الدین و سیدکمال الدین (علیهما السلام) ـ هشترود

به امامزادگان سیدجمال الدین و سیدکمال الدین (علیهما السلام) معروف می باشند.
به اعتقاداهالی، امامزادگان مذکور از نوادگان امام موسی بن جعفر(علیه السلام) بوده که مزارشان  توسط آقاي سيدعبدالحسين انتظاری ـ پدرآيت الله سيد جلال انتظاري ـ شناسايي شده است. در این خصوص آمده است: پس از شناسایی برابر نظر ایشان نبش قبر گردید و مشاهده شد كه پيكر پاك هر دو بزرگوار سالم مانده و از ناحيه سر زخم داشته اند. در هنگام نبش قبر سنگ نبشته اي به ابعاد 50×50 سانتيمتر روي قبر آنها پيدا شده بود كه اين سنگ در موقع تجديد بناي ساختمان بقعه در درب امامزاده نصب مي شود. روي آن چنين نوشته شده است: «هذا قبرمرحوم سعيد (سید) زكريابن باقر بن ميركمال الدين... في التاريخ الثاني عشرين سبع... عشر...
شجره نامه و نسب امامزادگان معلوم نگردید ولی احتمال دارد آنها متعلق به سده ی هفت بوده باشند.
آستان مصفای امامزادگان سیدجمال الدین و سیدکمال الدین (علیهما السلام) در ورودی شهر هشترود و در کنار خیابان شهید بهشتی واقع شده است. تاریخ ساخت و بانی بنای نخستین آن معلوم نیست و در منابع تاریخی در این خصوص مطلبی ثبت نشده است؛ اما آنچه مسلم است این است که بنای بقعه این امامزادگان در دوره های مختلفی تعمیر و یا تجدید بنا شده است. به گفته ی اهالی بنای قدیمی آن در حدود سال 1350 ش به کمک اهالی هشترود و مرحوم سیدعبدالحسین انتظاری ـ  پدر آیت الله سید جلال الدین انتظاری ـ احداث شده و ابعاد آن 4×3 متر است. بنای کنونی بقعه به ابعاد 7/5×7/25 متر است و مصالح به کار رفته در آن آجر، سیمان، بلوک، آهن و گچ می باشد. ورودی و پنجره ی فلزی آن در ضلع جنوبی بقعه قرار دارد و کف بقعه چهار پله از کف کوچه بلندتر است. برای نمای بیرونی از ملاط سیمان استفاده شده و دو مناره توپر هر کدام به ارتفاع 1/5 متر و گنبدی کوچک با رنگ سبز از نمای اصلی قابل مشاده است. در دیوار جنوبی بقعه تابلوی آبی رنگی نصب شده که این عبارت روی آن نوشته شده است: اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای
داخل بقعه با گچ سفید و لایه درونی گنبد با رنگ سبز پوشانده شده و دور تا دور گنبد در بخش تحتانی آن، آیة الکرسی به خط نسخ نوشته شده است. در زیر گنبد دو قبر در کنار هم قرار دارد که متن سنگ قبرها به غیر از اسم صاحب قبرها، یکی است. کف بقعه با فرش های کوچک و بزرگ موکت و پتو مفروش شده و روی قبور گلهای مصنوعی قرار داده اند. بقعه فاقد ضریح است.
هم اکنون آستان مقدس آنها مورد توجه و اقبال عمومی بوده و از لحاظ شهرت و تعداد زائر مقام نخست را در منطقه به خود اختصاص داده است. درب بقعه شریف همه روزه به روی علاقمندان باز است و مردم در مناسبت های دینی؛ برنامه های مختلف مذهبی برگزار می کنند. بقعه از امکانات آب، گاز، برق، برخودار است و تحت نظر هیئت امنا و اداره اوقاف اداره می شود.
اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان هشترود ـ خیابان بهشتی شمالی، در کوچه لاله 4.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally