آستان مقدس امامزاده زین الدین (علیه السلام) ـ حصار سیدلر

مشهور به امامزاده زین الدین (علیه السلام) می باشد.
مردم آبادی حصار سیدلر بر این باورند که امامزاده زین الدین از نوادگان حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) بوده و اعتقاد راسخی به وی دارند.
آستان امامزاده زین الدین (علیه السلام) در روستای حصار سیدلر قرار دارد. این بقعه در قبرستان مجاور روستا و در کنار جاده واقع شده است. بقعه ی امامزاده زین الدین متشکل از گنبدخانه، مسجد، کفشکن و آبدارخانه است. مساحت کلی بقعه 13×7 متر و ابعاد گنبدخانه 3/50×3/50 متر و پلان آن مستطیل شکل می باشد. مصالح به کار رفته در بقعه؛ سنگ، آجر، آهن و سیمان است و گنبدخانه ی آن در انتهای مسجد قرار دارد.
ورودی مسجد از ضلع شمالی و از طریق کفشکن امکان پذیر است. مسجد دارای چهار پنجره در ضلع های شرقی و غربی است و از ضلع جنوبی به وسیله ی راهروی تنگی با گنبدخانه اتصال دارد و سازه ای چوبی دارد و گنبدخانه ضربی دارد و دو بازشو از ضلع غربی و شرقی و یک درِ آهنی رو به جنوب است. گنبد بر روی چهار ستون آجری بنا شده است. یک صندوق آهنی زرد رنگی به ابعاد 0/75×1/90 متر، به جای ضریح، مزار امامزاده را در خود جای داده است. مزار امامزاده فاقد کتیبه و سنگ نوشته است.
کف بقعه با فرش، موکت و پتو مفروش شده و جداره های داخلی و لایه ی درونی گنبد با گچ، سفید شده است. در ورودی و دو پنجره ی بقعه در ضلع شمالی تعبیه شده و نمای بیرونی آن سیمانی است. بقعه دارای آب، برق و سرویس بهداشتی است و اداره ی آن به عهده مردم می باشد.
در سال 1391 ش طرح توسعه و احداث بقعه ی امامزاده زین الدین (علیه السلام) از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ریخته شد و با حضور مسئولان استانی و شهری، کلنگ افتتاح آن بر زمین زده شد. ابعاد بقعه ی در حال احداث 14/50×16 متر است و هم اکنون عملیات ساختمانی آن در حال اجر است.
آستان امامزاده زین الدین (علیه السلام) از بقاع مشهور منطقه ی ارسباران است و در طول سال زائران زیادی از اطراف و اکناف استان و کشور به زیارت این امامزاده بزرگوار مشرف می شوند.
هیأت عزاداری روستای حصار سیدلر و دیگر آبادی های منطقه در روزهای عاشورا، تاسوعا، سوم امام و اربعین حسینی در این بقعه حاضر می شوند و به عزاداری و شبیه خوانی می پردازند.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان اهر ـ روستای حصار سیدلر.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally