آستان مقدس امامزادگان محمد و ابراهیم (علیهما السلام) ـ امامزاده

امامزاده سیدابراهیم  ـ فیروزکنده سفلی
در کیلومتر7 شمال شهر سارى، روستاى فیروزکنده سفلی که در آن مقبره امامزاده ابراهیم واقع است و به اعتقاد برخی از پیران و درگذشتگان بنای مذکور مقبره دو امامزاده بنامهای امامزاده سیدابراهیم و سیدقاسم (برخی نیز نام امامزاده دوم را اسماعیل میدانند) میباشد ولی قبر مشهود ، همان یک قبر که بنام آقاسیدابراهیم و بنابرهمین اطلاعات ماخوذه از نوادگان امام موسی کاظم(ع) میباشند.
بناى قبلى امامزاده از خشت و گل با مساحت حدود 20 مترمربع بوده که در سالهای اخیر تخریب و بجاى آن بناى جدیدِ مربع شکلى به مساحت حدود یکصد متر مربع ساخته شده است. در بالاى این فضا، گنبد هرمى چهار ترک بنا به ارتفاع تقریبى پنج متر واقع با پوشش ورق حلبی است. زمین زیارتگاه بالغ پنج هزار متر مربع است و دو طرف آن قبور مؤمنین قرار دارد و بقعه ى امامزاده در وسط این ملک واقع شده است.
بعدها غسّالخانه و زنیبیه اى نیزدر جوار بقعه احداث گردیده است  در صحن امامزاده چند درخت آزاد به چشم مى خورد که دو اصله ى آن بسیار تنومند و ارتفاع آن دو برابر بقعه است.
هم
بر اساس كتيبه كاشي كاري شده در ديوار جانبي سمت راست در ورودي (قسمت كفش كن) امام زادگان محمد و ابراهيم(ع) ، اين مقام آرامگاه دو تن از فرزندان امام موسي بن جعفر (ع) است كه در ميان مردم منطقه به «بكشلو امامزاداسي» (امامزاده بكشلو) معروف مي باشد.
 آستان امامزادگان محمد و ابراهیم (علیهما السلام) در دهستان بکشلوچای، روستاى امامزاده در ۱۲ کيلومترى شهرستان اروميه واقع شده است. قدمت تاريخى اين مقبره از دورهٔ زنديه يا اوايل دورهٔ قاجاريه است. رواق و گنبد ايوان در سال ۱۳۳۵ هجرى قمرى، به اهتمام شخصى به نام مرحوم حبيب‌الله بيگلربيگى بنا شده و بعدها نيز مرحوم حاج غفار افشار، به تکميل بعضى از نواقص آن همت گماشته است. مقبره مستطيل شکل است با يک گنبد مرکزى که مانند چهارطاقى‌هاى دورهٔ ساسانى، داراى چهار جرز قوس‌دار است که به وسيلهٔ گوشواره‌هايى به هشت ضلعى تبديل شده است. مصالح ساختمان مقبره از سنگ و آجر است. قسمت پايين آن تا ارتفاع يک مترى با سنگ رودخانه‌اى تقريباً منظم ساخته شده و بقيه با آجر است. قسمت بام که اينک آجر فرش شده، قبلاً از خاک‌هاى دستى انباشته بود. روى گنبد را با شيروانى پوشش داده‌اند. نماى خارجى داراى اطاق‌ها و آجرکارى خوبى است؛ ولى به زيبايى جبههٔ‌ داخلى نيست. ايوان جلوى ورودى مقبره را نيز تخريب و نوسازى کرده‌اند. به طور کلى‌ نماى داخلى مقبره از نظر تقسيم‌بندى و ترکيبات معمارى، چشمگير و خوش‌ترکيب است. به ويژه گنبد مدور آجرى آن که با جرزهاى چهارگانه و رسمى‌بندى آجرى و قوس‌هاى يکنواخت سقف ساخته شده است. همچنين پوشش و ضريح آب طلاکارى شده‌اى که بر روى دو قبر متبرکه قرار گرفته، فضاى ويژه‌اى به اين مکان بخشيده است. راه داخلى تا ارتفاع ۱/۵ مترى با کاشى‌هاى جديد آبى‌رنگ پوشش شده و گفته مى‌شود که اين کاشى‌ها به جاى کاشى‌هاى هفت‌رنگ قديمى نصب شده است. جبههٔ خارجى نيز در بخش شرقى داراى دو نيم ستون تزئينى است که مانند منارهٔ ‌مسجد اروميه است و فواصل آن با خشت‌هاى سبز رنگ مربع کوچک به صورت پيچ تزئين شده است.
اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.
استان آذربایجان غربی ـ شهرستان ارومیه ـ بخش مرکزی ـ دهستان بکشلوچای ـ روستای امامزاده.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally