آستان مقدس امامزاده سیدبهلول (علیه السلام) ـ خوی

معروف به امامزاده سیدبهلول (علیه السلام) می باشد.
در مورد اصل و نسب این امامزاده، شجره نامه و سند مکتوبی ملاحظه نگردید، امّا معتمدین و آگاهان، سيد بهلول را از سادات علوي و از نوادگان امام علی النقی (علیه السلام) دانسته و شجره او را چنین بر می‌شمارند: «سید بهلول فرزند سید اسحاق فرزند محمد فرزند امام علی النقی (علیه السلام)».
امامزاده سيد بهلول در سده چهارم هجري براي دوری جستن از دربار حاکمه وقت و نشر احکام و شریعت اسلامی به شهر خوي آمده و در اين منطقه اقامت گزيده است. قاضي وقت خوي كه وابسته به دستگاه خلافت بود با سيد بهلول و برادران و نزديكانش رو به مخالفت گذاشته و با دسيسه‌اي سيد بهلول را با ضربات تبر به شهادت رسانده، و پیکر مطهرش را پشت ديوار‌هاي شهر و در گندم زاري كه اكنون در محلۀ امامزاده قرار گرفته، دفن مي نمايد. پس از گذشت ساليان دراز كشاورزي كه مشغول آبياري گندم زار بود متوجه مي‌شود كه آب به بخشي از زميني كه هم سطح نقاط ديگر است نمي‌رسد. اين موضوع مايه شگفتي وي شده، موضوع را با چند نفر از عقلاي زمان در ميان مي‌گذارد. از اين كه داستان شهادت سيد بهلول و دفن شدنش در زميني در بيرون از شهر سينه به سينه به زمان آنها رسيده بود لذا اقدام به كندن زمين مزبور نموده و با جنازه‌اي روبرو مي شوند كه خون تازه، سر ومحاسنش را سرخ نموده و تنها كفنش كمي رو به زردي گذارده و گويي تازه دفن شده است. سنگي را بر روي مزارش كه به سبب شكستگي بيشتر نوشته هايش از بين رفته بود مشاهده مي‌كنند كه روي آن تنها اين جملات ديده مي‌شد « يا مونس الوحيد هذا مرقد المرحوم السيد بهلول طيّب اله مثواه في ... » و مزارهاي ديگر در كنار آن كشف مي‌گردد كه به علت شهادت سيد بهلول و قرب و منزلتي كه شهيد در جامعه اسلامي دارد زيارتگاه به نام اين بزرگوار ناميده مي‌شود.
آستان امامزاده سیدبهلول (علیه السلام) در شهرستان خوی، بخش مرکزی، در فاصله 3 کیلومتری شهر خوی، محله امامزاده واقع شده است. در سنگ قبر مزار آن آمده است: یا مونس الوحید هذا المرقد المرحوم السعید بهلول طیب الله مثواه فی ... متأسفانه بقیه مطالب و تاریخ روی سنگ از بین رفته و خوانده نمی‌شود.
در فروردین ماه سال 1376 شمسی در حیاط مجاور این امامزاده، سنگ مزاری از جنس مرمر کرم رنگ از زیر خاک به دست آمد و این عبارت روی آن نوشته شده بود: المرحوم المغفور سلاله السادات العظام آقا سید میر جلال ابن آقا علی النقی ابن سید محمد ابن سید علی سنه 327 ساختمان این امامزاده شامل صحن، شبستان و حسینه است. امامزاده دارای تزیینات داخلی زیبا، گچبری، کاشی‌کاری، آینه‌کاری‌های متعدد و گلدسته زیبایی است.
اخیراً نیز به همت یکی از خیران، درهای زیبای آن با آیات قرآن کریم، طلاکاری و منبت‌کاری مزین شده است.
امامزاده بهلول به سبب محصور بودن در ميان مكان هاي فرهنگي و تجاري از دور ديده نمي‌شود بلكه تنها گنبد و مناره‌هاي بلند آن است كه تقريباً از يك كيلومتري قابل ديدن است. زيارتگاه از جبهه شرقي به مكان هاي تجاري و كتابخانه سيد بهلول و نيز امامزاده آقا ميرهادي، از جبهه جنوبي به پايگاه مقاومت بسيج شهيد كوچري محدود مي‌باشد.
گنبد اين امامزاده از نوع شلغمي بوده و روكش آن از ورق استيل مي‌باشد. بلنداي آن از كف بقعه حدود نزديك به 12 متر است.
ضريح آرامگاه در گنبد خانه و در ميانه ي چهار ستون قرار گرفته است. ضريح مستطيل شكل بوده و از ده پنجره مشبك متصل به هم تشكيل شده است. در هر اضلاع غربي و شرقي دو پنجره و در اضلاع شمالي و جنوبي سه پنجره قرار دارد. پشت اين پنجره‌هاي مشبك شيشه سبز رنگي نصب شده‌ كه مانع ديد داخل ضريح گرديده است.
این امامزاده به عنوان بزرگترین و یکی از معروفترین امام زاده‌های شهر خوی در بین مردم منطقه از ارج و احترام بسیاری برخوردار بوده و آن را «مستجاب الدعوه» می دانند. در همه ي روز هفته افرادی بسياري از زن و مرد و اقشار گوناگون براي زیارت به این زيارتگاه كه در محل پرآمد و شدي قرارگرفته مي آيند.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان آذربایجان غربی ـ شهرستان خوی ـ بخش مرکزی ـ شهر خوی ـ محله امامزاده.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally