آیا در ایران امامزاده جعلی داریم
جعلی بودن امامزادگان یکی از شبهاتی است که طی سالیان اخیر حرف و حدیث‌های زیادی را به خود اختصاص داده است؛ در این گزارش به شبهه جعلی بودن امامزادگان پاسخ داده شده است.
یک شنبه 11 آبان 1399    
بازدید: 1945

آیا در ایران امامزاده جعلی داریم؟ !

شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۰

جعلی بودن امامزادگان یکی از شبهاتی است که طی سالیان اخیر حرف و حدیث‌های زیادی را به خود اختصاص داده است؛ در این گزارش به شبهه جعلی بودن امامزادگان پاسخ داده شده است .

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ــ ابوالفضل کیمیایی : عشق به اهل بیت(ع) آن‌چنان در وجود عاشقانش رخنه کرده است که با فرارسیدن ایام خاصی همچون محرم و صفر، با تمام وجود در راه عزاداری سید و سالار شهیدان؛ امام حسین(ع) سر از پا نمی‌شناسند. ارادتمندان اهل بیت(ع) و امام‌زادگان در طول سالیان دراز با زیارت قبور مطهر این بزرگان از حض و بهره معنوی بسیاری برخوردار شده‌اند .

سادات علوی در چهار گروه وارد ایران شدند

زمانی که امام‌زادگان و سادات علوی به سرزمین ایران گام نهادند؛ مقارن با خلافت حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) بود. در آن زمان دین اسلام در میان ایرانیان پذیرفته شده بود و ایران به‌عنوان مکانی امن برای مسلمانان و دوستداران اهل بیت(ع) و خاندان پیامبر(ص) به‌شمار می‌آمد و شرایط آن را داشت که محلی برای اقامت و سکنای سادات و امام‌زادگان باشد. این بزرگان در ۴ مرحله تاریخی وارد ایران شدند .

به گفته تاریخ‌نگاران؛ امام‌زادگان و سادات علوی با دو هدف به ایران آمدند عده‌ای از این بزرگان با هدف ترویج دین مبین اسلام و تشیع به ایران آمدند و گروهی دیگر نیز به سبب وجود حکومت‌های ظالم وقت در سرزمین‌های مادریشان تصمیم گرفتند برای نجات جان خود به ایران پناه بیاورند .

گروه اول و قسمت اعظم سادات، بعد از واقعه عاشورا و شهادت امام حسین(ع ) برای مبارزه با ظلم امویان و خون‌خواهی امام حسین(ع) وارد ایران شدند که با توجه به شرایط حاکم آن زمان در مقابل ظلم امویان تاب نیاوردند و به‌شهادت رسیده‌اند و در استان‌های مختلف مدفون شدند .

 
 

دوران خلافت حجاج بن یوسف زمانی بود که گروه دوم سادات و امام‌زادگان وارد ایران شدند. پذیرش ولایتعهدی امام رضا(ع) دلیلی شد تا بیش از ۴۰ هزار نفر از سادات و امام‌زادگان به ایران مهاجرت کنند. با ورود این بزرگان در آن مقطع تاریخی و شهادت امام رضا(ع) به دست حاکمان عباسی، مسیر ورود سادات علوی از مرز بصره و اهواز به داخل ایران جریان بیشتری گرفت. آنها از سوی اهواز به استان‌های مرکزی و جنوبی مانند فارس، یزد، اصفهان، سمنان و خراسان ورود پیدا کردند. شهادت امام هشتم(ع) دلیلی شد که این بزرگان نیز به دست حاکمان ظالم عباسی به شهادت برسند و در همین استان‌ها نیز به خاک سپرده شوند، از آن زمان این بقاع به عنوان امام‌زادگان مورد احترام ایرانیان قرار دارند .